vineri, 19 noiembrie 2010

Când ZDREANŢA este numit MANAGER GENERAL - scrisoare deschisă lui MM

Dragă Mihai Stoica!
N-am fost un simpatizant al tău şi multă lume îmi împărtăşeşte reticenţa asupra persoanei tale, datorită comportamentului avut pe toată perioada cât ai fost la steaua!
Am crezut, atunci când ai plecat, batjocorit şi murdărit de acel oribil personaj analfabet, că poţi fii altfel şi m-am bucurat sincer, când ai acceptat propunerea bursucului să i te alături la Urziceni!
Satisfacţia a fost pe măsură, când munca amândurora s-a văzut în rezultatele excepţionale ale echipei! Alături de mine, chiar dacă n-au recunoscut-o şi n-o s-o recunoască niciodată, sunt convins că au fost mulţi oameni, chiar şi duşmani declaraţi sau ascunşi ai tăi!
Ţi-am înţeles perfect gestul de a părăsi Urziceniul, în momentul când nu se mai întrevedea nicio perspectivă pentru echipă, datorită patronului acesteia, un personaj la fel de dubios ca fostul tău şef, numitul, mitică bucşaru (omul lui băsescu)!!!Acum 10 minute, deschid calculatorul şi ce aflu?
MM Stoica Manager General la steaua !!!
Am crezut că e o glumă, dar cum nu este 1 aprilie, iar ştirea era postată pe majoritatea cotidianelor de specialitate (dacă era numai în gazetă, credeam sincer că-i o farsă dea lui Negru), am rămas pur şi simplu fără cuvinte!!!
Nu înţeleg nimic şi conform cutumelor în astfel de "REVENIRI", nici n-o să aflăm vreodată, decât bla-bla-blauri !!!
Măi omule!
Întoarcerea lui Lăcătuş a treia oară la steaua, dacă la început m-a mirat, mi-am dat seama că n-ai de ce să-l invinuieşti pe săracul Marius, deoarece atât îl duce capul!
Pe el îl scuipă beeecali, se şterge cu mâneca hainei şi întreabă "pe cine zici gigi să bag în primul 11...?"
Dar tu ?????
Unde-ţi este orgoliul, măi omule ???
Ce se ascunde în spatele acestui come-back ??? Să nu-mi spui că dragostea pentru club, pentru că nici tu nu crezi asta !!!!
Vreau să-ţi spun doar atât:
n-am să uit în viaţa mea figura pe care o aveai, când camerele de luat vederi erau îndreptate spre tine şi se vedea pe faţa ta ruşinea pe care o suportai, când analfabetul tău şef de atunci (şi de acum mai nou), "corobora Constituţia cu Biblia, pentru a face din România o ţară mândră ca soarele de pe cer!"
Sunt fapte care nu se uită!
Şi încă ceva:
tu ai evoluat mult, foarte mult, dpdvd profesional (fotbalistic) şi uman!
Analfabetul...aproape deloc, ba din contră, prostia din capul lui a devenit cronică!
Aş vrea să-ţi urez succes, dar te rog să mă înţelegi că nu pot!
Pot să-ţi spun doar atât:
ÎMI PARE RĂU DE TINE!

marți, 16 noiembrie 2010

Când prostia şi incompetenţa, îşi dau doctoratul în ECONOMIE !!!

Mi-a fost dat în această seară să văd prezentată pe RTV, afirmaţia impertinentă şi de un cinism rar întâlnit, a deputatului pe.de. Alin Popoviciu, referitoare la traiul a sute de mii de oameni cu un venit cuprins între 400 şi 500 lei/lună!!!
Întrucât, deunăzi am primit informaţia că numitul specimen, îşi dă doctoratul în Economie, la Universitatea de Vest din Timişoara, am spicuit prin presă, şi am găsit câteva măsuri (mai mult sau mai puţin economice) ale guvernului, pe care doctorandul nostru, le susţine şi le explică "amănunţit", printre ele, am împănat şi câteva "năzbâtii" ale viitorului doctor în economie, altfel un om corect şi foarte cinstit!
Citiţi şi vă minunaţi:

„Cei care au 471, sau 500 de lei pe lună, care oricum este foarte puţin, li s-a tăiat 25% din salariu, credeţi cu aceşti 25% în plus, aceşti oameni au trăit cu mult mai bine înainte de această tăiere salarială?” – Realitatea TV – 17.11.010..........

" Și dacă e citat din Hitler, care-i problema, dacă conține o idee bună? ", asta a spus Popoviciu într-o emisiune electorală de la Antena 3, în decembrie anul trecut, în replică la o remarcă a moderatorului referitoare la faptul că un slogan electoral al lui Traian Băsescu este insipirat din Main Kampf, cartea lui Adolf Hitler……

Firma Prozax SRL (proprietar deputatul Alin Popoviciu şi soţia), are în Gara de Nord din Timişoara un mic magazin care vinde de toate – de la sucuri şi cafea până la cartele telefonice. Vadu-i bun, afacerea prosperă!
În dimineaţa zilei de 31 ianurie 2008, la ora 8, comisarii Gărzii Financiare Timiş au făcut un control, comparând banii din gestiune cu ce apărea pe casa de marcat, constatând că pentru vânzările din ultimele ore, nu au fost emise bonuri fiscale pentru suma de 1.191 lei. În această situaţie, comisarii au decis amendarea firmei Prozax cu suma minimă de 8.000 lei şi suspendarea activităţii punctului de lucru pe trei luni de zile. Procesul verbal a fost atacat în instanţă pe motiv că nu a fost respectată procedura şi amenda a fost excesivă.
În apărare, administratorul firmei, soţia deputatului a susţinut în documentele depuse la instanţă că menţinerea deciziei comisarilor de suspendare a activităţii ”este catastrofală pentru SC Prozax SRL, ar însemna ca eu şi familia mea să nu avem din ce trăi 3 luni de zile”………

Măsura cu TVA a fost luată pentru că… noi nu am vrut să luăm măsura asta cu TVA şi ştie toată lumea că nu am vrut… dar asta-i situaţia… dacă Curtea Constituţională a hotărât… eu mai mult cred că a fost presiunea mediatică… care şi-a pus amprenta.. dar asta e… Aici cred că ar trebui să le mulţumim celor de la PSD şi PNL, pentru că prin campania mediatică care au dus-o împreună cu nişte posturi de televiziune şi-au atins scopul…


Pentru 2010 se urmăreşte o creştere economică undeva la 0 – 1 şi din 2011 să fie o creştere economică pe plus. Normal, de anul viitor, dacă aceste măsuri se implementează, România, încet-încet, ar trebui să-şi revină. Bineînţeles, nu cu paşi foarte mari, dar… treptat…

Care credeţi că ar fi soluţiile pentru ieşirea din criză?

Soluţiile eu cred că le-am dat noi, prima dată. E simplu. În primul rând, plata datoriilor care au avut lucrări cu statul, este undeva la un miliard şi jumătate de euro...... În primul şi primul rând, ca să ieşim din criză trebuie să aducem cheltuielile bugetare acolo unde, de fapt, trebuie să fie. Pentru asta trebuie legea standardelor de cost, care va ieşi acum, ca nici o primărie din această ţară să nu mai aibă câţi funcţionari publici şi câţi angajaţi vrea, ci să fie un standard care să impună anumite costuri. O primărie între 5.000 şi 10.000 de locuitori să aibă atâţia angajaţi, un municipiu care are atâţia locuitori să aibă atâţia angajaţi

Legea iniţiată de deputatul PDL Alin Popoviciu, privind intrarea în legalitate a vrăjitoarelor, a fost respinsă, ieri, de senatorii din Comisia juridică.
Alin Popoviciu a declarat că după ce a vorbit cu unii dintre colegii săi senatori a aflat adevăratul motiv al respingerii legii promovate de el: “Le este frică de blestemele şi de farmecele vrăjitoarelor, care ar putea să le facă rău lor şi familiilor lor”.

sâmbătă, 6 noiembrie 2010

În apărarea Maestrului Păunescu şi a Marelui Eminescu!

Prietene care ca şi mine, aproape zilnic învăţăm să socializăm cu cei de lângă noi, aprobându-ne sau contrazicându-ne!
Aşa sunt şi părerile noastre, proprii şi personale despre Marele Dispărut, poetul ADRIAN PĂUNESCU!
Noi doi suntem, în nimicnicia noastră, două personaje de care-şi vor aduce aminte, doar familia şi câţiva cunoscuţi (chiar şi asta este relativă)!
Despre maestrul Păunescu se va scrie mult timp de acum înainte, zeci, poate sute de ani!
De ce?
Pentru că el a lăsat ceva în urmă...o imensă şi de mare calitate operă literară!
Nu judecăm OMUL, pentru că nu-l cunoaştem!
N-am mâncat şi nici n-am băut cu el la masă!
N-am compus versuri în duet şi nici n-am frecventat aceleaşi cluburi!!!
În alea unde mergem noi, se citesc colecţii de romane Murfatlar, Jidvei sau Segarcea, proză scurtă Milcov, Unirea sau Zaraza, şi multe alte reviste colorate gen GoldenBrau, Timişoreana, Gambrinus sau UrSus!
În cluburile unde mergea Maestrul, se scria pe hârtie şi se scria foarte bine!
Apropo! Crezi cumva că Eminescu a fost foarte iubit ???
A fost şi el la rândul lui hulit destul, pentru că şi atunci erau persoane şi din rândul scriitorilor şi din rândul clasei politice care nu rezonau cu gândirea lui!
După ce ei s-au MUTAT LA CELE VEŞNICE, nouă ne rămâne opera lor IMENSĂ!
Despre ce au făcut ei ca oameni, se va uita încet şi sigur!
Asta este soarta marilor valori, din care, din păcate, noi...NU FACEM PARTE!
Rămânem în categoria CÂRCOTAŞILOR ANONIMI!!!

luni, 25 octombrie 2010

"SCRISOAREA SOLDATULUI NECUNOSCUT"

Domnule Comandant al Forţelor Armate,

Domnule Prim-Ministru,

Domnule Ministru al Apărării Naţionale,

Domnilor politicieni,

Vă scrie Soldatul Necunoscut, cel al cărui sânge a udat ţărâna la Nicopole şi Plevna, cel a cărui cămaşă s-a înroşit la Mărăşeşti, cel care a trecut Prutul, cel care a murit la Cărei şi în văile munţilor Tatra.

Vă scrie Soldatul Necunoscut, cel care fără odihnă, lipsit de familie şi libertate a păzit vreme de sute de ani, în vremuri de restrişte, fruntariile acestei ţări, permiţând ţăranului să-şi are pământul, copilului să se joace şi să înveţe, zidarului să ridice case, politicianului să edifice un stat.

Vă scrie Soldatul Necunoscut, cel care a fost şi este totdeauna prezent atunci când este nevoie de sacrificiu, cel care a săpat canalul de la Dunăre la mare, cel care a ridicat casa din care acum gândiţi legi împotriva lui, cel care a adunat recolta pentru gurile înfometate, cel care a forat tunelele metroului, cel fără de care nu s-a înfăptuit nimic măreţ în ţara sa.

Vă scrie Soldatul Necunoscut, cel care îşi reprezintă cu cinste naţiunea pe teatre de operaţiuni militare din Asia, Africa sau aiurea, cel care se întoarce, uneori, în sicriul de plumb învelit în tricolor, de acolo, de unde moare în numele ţării sale şi pentru gloria dumneavoastră.

Vă scrie Soldatul Necunoscut, cel în faţa căruia vă descoperiţi şi vă înclinaţi de Ziua Naţională.

Vă scrie şi vă întreabă.

De ce mă umiliţi?

De ce îmi murdăriţi uniforma pe care am purtat-o cu onoare, nepătată, sute de ani?

De ce nu-mi mai recunoaşteţi meritele şi sacrificiile care vă permit azi, vouă, demnităţi înalte, într-o ţară liberă?

De ce mă denigraţi în faţa poporului pe care l-am slujit şi îl slujesc cu preţul vieţii mele?

De ce îmi luaţi dreptul la un trai decent, binemeritat, mie şi familiei mele?

De ce îmi umpleţi de durere şi umilinţă sufletul după ce v-aţi mândrit cu mine şi m-aţi decorat cu înalte ordine şi medalii?

De ce nu le mai recunoaşteţi astăzi valoarea şi nu le mai onoraţi simbolul?

De ce negaţi meritele mele, lăudate ieri de voi?

De ce mă condamnaţi la sărăcie după zeci de ani de muncă şi renunţări, fără zile libere, fără sărbători, fără odihnă?

De ce mă scoateţi, forţat, din inimă poporului meu?

De ce mă deznaţionalizaţi transformându-mă într-un mercenar?

Cine vă îndeamnă la toate aceste nedreptăţi?

În numele cui o faceţi?

În folosul şi pentru prosperitatea cui?

Domnule Comandant al Forţelor Armate, Domnule Prim-Ministru al Guvernului României, Domnule Ministru al Apărării Naţionale, Domnilor politicieni, oasele mele, ale Soldatului Necunoscut se mişcă sub lespedea de mormânt. De ruşine! Pentru că voi, cei trecători, plini de vanitate şi dispreţ, în inconştienţa şi ura voastră, încercaţi să mă mai omorâţi odată. Şi nici un popor nu face asta cu Soldatul său Necunoscut!

Domnilor, eu, Soldatul Român Necunoscut vă spun că, batjocorindu-mă pe mine, aruncaţi la gunoi istoria acestei ţări, îi siluiţi prezentul şi îi distrugeţi viitorul. Şi istoria nu vă va ierta!

Şi vă cer să vă amintiţi aceste cuvinte ale mele atunci când, alături de steaguri fluturând, cu mâna pe coroana de flori, vă înclinaţi în faţa mormântului meu.

Voi, cei fără de iubire de nimic. Voi, cei fără de neam.

Nu uitaţi, domnilor guvernanţi, doar eu sunt nemuritor.

Voi, nu!

duminică, 17 octombrie 2010

Ce ne făceam fără această Uniune a Renegaţilor ?

Realizările U.N.P.R.:

• Pensiile militare sub limita de 3.000 de lei nu vor scadea, nefiind afectate de prevederile legii unitare a pensiilor. Beneficiarii de pensii sub 3.000 de lei reprezinta 91% dintre pensionarii MApN.

• Pensia minima garantata nu a fost diminuata cu 15%, asa cum intentiona Guvernul, fiind mentinuta la valoarea de 350 de lei.

• Indemnizatia pentru cresterea copilului se reduce cu 15%, fata de 25% cât se propusese, existând si un prag minim de 600 de lei. Circa 200.000 de familii se afla în aceasta situatie.

• Alocatia pentru copii ramâne nemodificata, ceea ce înseamna aproximativ 4 milioane de familii care, din perspectiva aceasta, nu-si vor diminua veniturile.

• Majoritatea prestatiilor sociale care privesc cele aproape 400.000 de persoane cu handicap ramân neschimbate.

MILITAR român mort vs. MINER chilian viu !

1. Sergentul major Marius Florin Sfecheş şi soldatul Cristian-Petru Filip au căzut la datorie, în timpul executării unei misiuni în Afganistan, în urma unui atac cu un dispozitiv exploziv improvizat asupra vehiculului HUMVEE în care se aflau .
2. 32 de mineri chilieni şi unul bolivian au fost recuperaţi după ce au rămas blocaţi în mină timp de 67 de zile!!!

Familiile militarilor au primit despăgubirile pentru moartea celor doi, diminuate cu 25 %!!!!!!!
Cei 32 de mineri chilieni şi cel bolivian, vor primi despăgubire câte un milion de dolari.

Se pare că în România, nici morţii nu mai sunt respectaţi, chiar dacă prin sacrificiul lor devin eroi ai neamului !!!

vineri, 15 octombrie 2010

SCRISOARE DESCHISĂ dlui Crin ANTONESCU

Domnului preşedinte Crin ANTONESCU
Stimate domnule preşedinte, vă scriu în calitatea mea de simplu membru de partid, calitate la care am aderat prin propria-mi voinţă, însufleţit fiind de prestaţia dumneavoastră impecabilă în alegerile la funcţia de preşedinte al PNL!
Vă mărturisesc că păstrez încă într-unul din sertarele bibliotecii, carnetul de fost membru al PCR, "calitate" la care am ajuns împotriva voinţei mele, dar necesară pentru a putea fi înălţat în grad (ofiţer MApN)!
Şi iată că v-am dezvăluit vechea mea ocupaţie, o ocupaţie denigrată în prezent de către actuala putere, o ocupaţie care nu mai este aşa de apreciată de marea masă a cetăţenilor acestei ţări (a românilor cum ar spune oarece personagii politice ale momentului), tot datorită politicului, care a reuşit nesperat de abil (cred că şi ei sunt uimiţi de rezultate) să învrăjbească categorii sociale una împotriva alteia sau altora!!!
Sunt unul dintre "fericiţii beneficiari" al unei pensii nesimţite, după 28 de ani de muncă, de sacrificii, de frustrări, speranţe şi multe, foarte multe dezamăgiri!
Am ales să fructific noua mea postură de civil, pentru a adera la doctrina liberală, nefiind influenţat de nimeni, dar hotărându-mă să fac acest gest, după ce v-am văzut prestaţia sinceră, obiectivă şi realistă la alegerile pentru funcţia de preşedinte! Atunci am gândit că munca şi lupta brătienilor, istoria acestui partid pot renaşte cu adevărat acum, având un lider tânăr, sincer şi hotărât!
Vă mărturisesc că de atunci, nu mi-aţi înşelat aşteptările, toate acţiunile dumneavoastre politice au fost parcă, gândite împreună!
Totuşi, acum sunt necăjit şi trist pentru că nu văd din partea dumneavoastră nici o reacţie, absolut nici una!
DOMNULE PREŞEDINTE, unde sunteţi???
Mai trăiţi ? Ştie cineva unde să vă găsim ? Avem acest drept ?
Eu cred că da !
Cum putem să ne batem cu opoziţia, cum putem să le combatem afirmaţiile când apariţiile dumneavoastră au devenit meteorice, iar ei, duşmanii noştri politici exploatează asta.
N-ar fi normal ca la orice eveniment politic şi social (destule în ultima perioadă) să avem un punct de vedere al partidului, chiar dacă nu-l rostiţi dumneavoastră!
Sunt necăjit, foarte necăjit !
Aştept domnule preşedinte să vă întoarceţi printre noi, să simţim că vă pasă de ce se întâmplă în această ţară, să nu mai zică duşmanii, că suntem o turmă FĂRĂ STĂPÂN!
Ne-am strâns pe data de 2 aprilie 2010 în Piaţa Universităţii aproximativ 50 de indivizi (majoritate membri şi simpatizanţi PNL), pentru a manifesta paşnic în cadrul MIŞCĂRII VIOLET-băsescu NU E PREŞEDINTELE MEU!
Toate ziarele oficioase ne-au făcut praf, ne-au mânjit cu sudalme şi batjocură pentru "succesul" magnific al MIŞCĂRII, mai ales a participării masive!!! Am înghiţit în sec şi am sperat că următoarea acţiune va fi încununată de mai mult succes!
Şi am mers iar la Universitate, pe 10 octombrie, acum 5 zile, numind manifestaţia REVOLTA CIURUIŢILOR!
Am înregistrat un nou "succes", de data asta am fost 15 ciumeţi ! Acum, faţă de aprilie, cetăţenilor li s-au tăiat salariile cu 25%, iar numărul "vizibil" al nemulţumiţilor, a "crescut" de la 50 la 15.....!!! Probabil atâţia CIURUIŢI suntem!
Jandarmii care ne-au supravegheat erau de trei ori mai mulţi!
N-am văzut domnule preşedinte, nici în aprilie, nici acum, măcar o persoană din conducerea partidului să vină alături de noi, să ne spună că eforturile noastre (astea care sunt) sunt cunoscute !!!
Oare mai are sens să continuăm singuri?
Dumneavoastră ce spuneţi acolo unde vă aflaţi ?
Merită să continuăm împreună, sau ne lăsăm păgubaşi ?
Vă doresc mult bine şi nu uitaţi, noi vă aşteptăm!
Cu deosebit respect
Lt.col.(r) Vasile BĂESCU