joi, 27 decembrie 2012

- Să faceți o Românie frumoasă...!

Anul acesta s-a stins din viață un prieten, fost coleg în Armată și fost coleg de luptă împotriva minciunii și imposturii pedeliste!
A plecat dintre noi înainte de vreme, într-o lume unde nu-i va mai auzi niciodată pe băsescu și udrea, pe anastase numărând dublu, pe vișan oripilat de mafia din pedele, pe sluga perfectă boc și alte astfel de exemplare!
La fel ca maestrul Octavian Paller care-și dorea să nu apuce vremurile când țara va fi condusă de băsescu și boc (dorința i-a fost îndeplinită) așa și prietenul meu n-a mai apucat să-l vadă pe MRU prim ministru, pe Neamțu cu usturoiul de gât sau pe Pavelescu lingând vârtos dosul lui băsescu!
Bunul Dumnezeu a avut grijă de ambii dispăruți să nu mai treacă prin astfel de ”suplicii”!
Singura diferență este că prietenul meu, a plecat prea devreme, mult prea devreme!
Se bucura de fiecare dată când mă zărea la televizor printre manifestanții din Pța Universității, iar când îmi  lua cineva un interviu își striga soția și-i spunea: ”- Uite este colegul meu, am încredere în el! Cu el și cu alții ca el vom putea izbândi!”
De fiecare dată puncta precis și la obiect!
Iată câteva exemple:
Despre Gelu Vișan - http://wp.me/pxf1K-1a4,
Despre Roberta cea cu ABACUL - http://wp.me/pxf1K-1ak,
Despre Ctin Dudu Ionescu - http://wp.me/pxf1K-1bx.

A crezut întotdeauna în valorile adevărate, a îmbrățișat din convingere doctrina liberală și a fost un mare susținător al Monarhiei!
Când totul era irecuperabil și se împăcase cu gândul că nu va mai sta mult printre noi, i-a spus unui prieten pe FB ca un mesaj de ADIO:
”- Să faceți o Românie frumoasă...eu nu vă mai pot ajuta!”
Aveți obligația dlor Antonescu și Ponta să faceți o Românie frumoasă, așa cum și-a dorit prietenul meu, așa cum v-am cerut-o zi de zi în Pța. Universității din 13 ianuarie până în martie, așa cum sperăm toți cei care v-am acordat încrederea în 9 decembrie a.c.!
Iar dacă veți reuși, memoria maestrului Octavian Paller, a maestrului Ion Lucian, a lui Emil Hossu și nu în ultimul rând a prietenului meu, vor fi cinstite cu adevărat!
Prietenul meu: col ing.(r) Eugen NĂDRAG 



vineri, 7 decembrie 2012

Ce va face Băse începând de sâmbătă ...?

După o zi foarte tensionată în care printre altele va trage o fugă pe la magazin, poate poate mai înduplecă vreun fraier...


se va întoarce acasă și va urmări Exit-Poll-urile, care-l vor ”desfigura” pur și simplu...!

(”-Să-mi bag ..LA, de data asta nu ne-a mai ieșit!”)

Noaptea, ca întotdeauna se va dovedi un sfetnic bun, iar dimineața, după o ”binemeritată” partidă de plâns (de data asta cu lacrimi sincere),

își va călca pe orgoliu și se va prezenta personal la sediul USL, unde-i va felicita pe câștigători.
(”-Măi băieți, ce a fost a fost, acum trebuie să coabităm! Să-mi spuneți doar ce am de făcut?”)

Tânăra speranță Mihai Răzvan UNGUENT îl vizitează pe șefu, încercând să mai aranjeze vreun șmen, dar...
e prea târziu!

În țară, Popoviciu Alin încearcă să vândă în talciocul din Timișoara cu 50 de bani/bucată, materialele promoționale de campanie cu sigla ARD-ei,
(”-Ia chilotu neamule, proaspăt ca pâinea caldă...!”)

în timp ce diva ”romașcană” după atâtea ”absorbții” de fUnduri europene (dar mai ales autohtone), trece la ...mirosit.
(AROMOTERAPIE!)

Ceea ce toată lumea știa se și întâmplă: noul prim ministru desemnat este dr. Victor Viorel PONTA
(”-Mi-ai tras-o Victore!!!”)

După atâta umilință, chioru nu poate să se retragă până nu-l felicită pe unul dintre foștii săi aliați, care de data asta i-a băgat cuțitu-n spate...
(”-Gigi...Gigi...câte puteam să facem noi împreună, dar m-ai trădat..!”)

Supărarea va încerca s-o înece în alcool și va ține o săptămână! După ce-și va reveni cu greu din mahmureală, care va face primul și singurul gest normal în cei 8 ani, prezentându-și demisia! Cum Vila Lac2 n-o va mai putea ocupa, se va refugia printre neamuri...
(”-Păi ce credeai mâncați-aș... că te lăsăm noi să te linșeze ăștia, ?”)

sau se va întoarce acolo de unde nu-l va mai chema nimeni!

Acesta este un scenariu, care cu puțin noroc poate deveni real!
DOAMNE AJUTĂ!





miercuri, 14 noiembrie 2012

Liderul PNL, văzut de alții...

”Totul la noi sunt partidele politice. Iar în partidele politice, totul e șeful. Uitați-vă de pildă la Partidul Național Liberal, cel mai perfect organizat din acest punct de vedere și care a servit drept model celorlalte. Șeful face ce vrea. Cine îndrăznește să ridice vreodată vreo obiecție? Imprudentul care ar manifesta veleități de independență ar fi în lăturat la scurtă vreme din toate situațiile pe care le-ar fi avut, iar dacă s-ar arăta îndărătnic, sau ar face gălăgie, ar fi dat afară pur și simplu...”

”Știe să-și păstreze cumpătul în fața celor mai grele situații, ca și în fața celor mai infame ticăloșii, stăpânind momentul prin calmitatea sa senină. Are norocul că de câte ori îl apasă griji grele știe să doarmă. Cine e stăpân pe somn, are în frâne nervii”

”... fire leneșă, dar deschisă, inteligență vie și plină de farmec, pasionat de lucruri frumoase, de cărți rare, ... pornit să afle de toate, mai ales în domeniul istoriei...”

”...omul marilor concepții și a marilor hotărâri, nu este omul muncii metodice și migăloase...autoritar și sceptic, instruit prin experiența istoriei pe care o răsfoiește din ce în ce mai mult și mai cu drag, tradiționalist în fundul sufletului ca orice fire aleasă.”

joi, 1 noiembrie 2012

Ofertă de campanie – de Vasile Băescu


Campania stă să-nceapă, lumea e tensionată
Ofertele-s pestrițe în târgul elector,
Se-nghesuie mujicii cătând atent în gloată
Sperând ca să-și găsească vreun bou de viitor!

Diversă e oferta și-i dificil trialu
Cornute, râmătoare și alte dobitoace
Strânse de-a valma toate în târgu
ceazi e staul
Așteaptă-mpiedicate să fie admirate!

Scrutând prin dobitoace, cheflii târgoveți
Zăresc  prea multe gloabe degeaba primenite
Stăpânii lor dori-vor din multele cornute,
Să-și vândă bine marfa, crezându-se isteți!

Văcuțe ”mulse” bine, montate sau seduse
De-un număr lung de tauri, astăzi cam expirați
Venite ca să-nșele mulțimea de fârtați
Crezându-se junici, chiar dacă-s vaci nebune!

Turcan(a) plictisită, ar vrea ca să se-ncure
Prin târgul vechi și muced ajuns acum un staul
Dar nu prea are spațiu, căci iată, de niciunde
Intră în ”competiție” mândra joiană Paul.

Scroafa Nutzica însăși, bălaie și sătulă
După 5 ani de hrană, huzururi și mulți bani
Lăsă târgu
ăl mare de teamă și de ură
Găsindu-și mușterii tocmai la romașcani!

Chiar și buldogul Blaga cu limba-i bătucită
Știind că-i mult mai bine prin vame cu sclipici,
Își mută falca grasă și-a sa privire hâdă
Într-un coteț mai sigur, acas
la Popovici…

Zărit fu la ofertă, ăl de-are-n gât o broască
Livid, slăbit și bolnav, cornut năsăudean
Căci broasca cea râioasă nu vrea nici chip să iasă
Din care bai Oltean(u), mai vrea … măcar un an!

Veniți dar la-mpărțeala de dobitoace ”șterse”
În târgul tuturora, deschis doar cincinal
Oferte sunt destule și noi și vechi, pe-alese
Că nu dați bani, ci voturi și regretați total!

miercuri, 31 octombrie 2012

Ce înseamnă a fi ”crinist”!

Au apărut pe Facebook mai multe postări (ale acelorași indivizi), în care se vorbește despre ”criniști”!
Este simplu de dedus că referirea este făcută strict la cei care-l susțin pe Crin Antonescu!
”Inventatorii” termenului, sunt membri sau simpatizanți PNL, iar modul cum abordează problemele când este adusă în discuție activitatea vreunui ”crinist”, este zeflemitor, chiar acuzator!
Întreb: a fi ”crinist”e blasfemie?
Dar de fapt ce vor să sugereze acuzatorii?
Cunoscându-i pe mulți dintre ei, știu că sunt împotriva președintelui PNL!
Nimic anormal, libertatea de opinie este neîngrădită, doar suntem liberali!
Mai știu și faptul că prozelitismul pe care-l practică de a strânge într-un grup (care din păcate nu depășește numărul mesenilor de la o chermeză de 8-10 persoane) cât mai mulți adepți ai curentului anti-CRIN, este într-o permanentă desfășurare, până când vor reuși ”să-l dea jos” pe Antonescu!
Iluzii deșarte!
Tot acest curent public anti-crin, a demarat prin luna aprilie, când s-au produs demiterile în cadrul organizației PNL București! Câțiva ”sponsori” ai celor care latră împotriva lui Antonescu au fost marginalizați odată cu demiterile produse! De aici și deranjul produs în rândul ”lătrăilor”, pentru că promisiunile și visele de mărire pe care și le făcuseră dacă ”șefii” lor ar fi ajuns în funcții importante, s-au năruit într-o clipă!
Acești acuzatori îi numesc pe toți ce-i care nu sunt cu ei ”criniști”!
Adică susținerea președintelui PNL Crin Antonescu, te transformă într-un sectant care te închini GURULUI!
Conform acestei concepții inepte, membri PNL cu vechime în partid, au fost pe rând ”câmpeni”, ”catarame”, ”ionesc-quintiști”, ”stoiciști”, stolojeni” și ”tăriceni”!
Președintele PNL acum este Crin Antonescu!
La anul poate va fi altcineva!
Cei care sunt acuzați astăzi de ”crinism”, la anul după congresul PNL, dacă președinte va fi ales să zicem dl Puiu Hașoti, vor deveni ”puiuți” sau ”hașotiști”???

joi, 18 octombrie 2012

La lansarea candidaților USL, Tăriceanu a lipsit!

Multă lume ieri pe stadion, foarte multă!
Multă ... pestriță, speriați și dezorientați de mărimea arenei!
Nici măcar toaletele nu știau să le folosească și se ”lăudau” cu voce tare: ”- Bă cum se trage apa că nu văd nicio sârmă?” ” - Cred că se trage singură!”
Multă mizerie rămasă după ei, dar ce mai contează, au fost oamenii pe Arena Națională!
A fost și multă lume bună, la 4 (sau mai multe) ace, rochii elegante, ținute bussines, pantofi cu toc cui...care făceau piciorul ”plăcut ochiului”!
Au ieșit în evidență și câteva contradicții (anomalii sau tupeisme), care ”au dat urât” ... în fața camerelor tv, a oamenilor și a conștiinței (dacă mai există)!
Le mărturiseam celor cu care am participat la acest eveniment, că dacă i se dă cuvântul fostului ministru al apărării, generalul ”ospătar” Oprea Gabi, plec acasă imediat!
Nu i-au dat cuvântul, dar l-au cocoțat pe scenă alături de Dragnea, Daniel Constantin și Rares Manescu...!!!
Acest individ lipsit de scrupule, care spunea odată că el ”nici pe maică-sa n-o laudă dacă nu merită”, dar care spun eu cu convingere că este în stare s-o vândă pentru interesele personale, are tupeul să apară în fața camerelor de luat vederi și a 80.000 de oameni, când a sprijinit toate măsurile anti-sociale ale guvernului Boc și l-a susținut cu frenezie pe Băsescu!
Sunt fapte care nu se uită și eu unul nu uit!
Ar mai fi discursul lui Victor Ponta! Elaborat, pregătit și gândit pentru a atinge puncte importante așteptate de analiști, dar ... foarte lung, exagerat de lung!
În timpul discursului său, foarte multă lume a plecat!
O altă anomalie a fost (re)”descoperirea” printre candidați a renumitului Miki Șpagă alias Șerban Mihăilescu. Dacă în acest mandat care stă să se încheie a reprezentat jud Teleorman, pentru viitoarea legislatură a fost trimis să candideze la ... Botoșani!
Bucurie sinceră mi-au produs domnii Ludovic Orban și Varujan Vosganian, care s-au întreținut și îmbrățișat cu Crin Antonescu, ceea ce arată că cei doi au ”caracter”!
Dacă absența de la eveniment a lui Jiji, Victor Ciorbea sau Ghe. Ciuhandu este de înțeles, nu am înțeles absența dlui. Călin Popescu Tăriceanu! A fost ocupat??? Cu ce sau cu cine?
S-a terminat și această acțiune, aștept acum ziua de mâine să se publice lista finală a candidaților, pentru a mai comenta (dacă este cazul) eventualele ”surprize”, că deh...pe ultima sută pot apărea bombele!
A....era să uit: mi-au sărit în ochi ”cantitații” lui Dragnea de la Teleorman: 90% cu părul alb, burta la purtător, figura servilă gen ”trăiți șefu”, tipică foștilor secretari de partid...! Ăștia sunt doar câțiva dintre cei care sunt trimiși în Parlament să ”primenească” clasa politică!
URAAAAAAAAAAAAAAA....(aplauze)!!!

vineri, 14 septembrie 2012

Eu sunt liberal, dar sprijin un ”ungurean”!


     La congresul de lansare a noii formatiuni politico-securiste din românica, denumită pompos ”FORȚA CIVICĂ”, noul vice al formațiunii, fostul liberal ”de dreapta” Cristi Popescu a citit un discurs care-i era scris de singurul liberal ”autentic” de pe pământ, al cărui nume nu vreau să-l divulg: duca se numește!
     Cine a văzut filmul ”Discursul Regelui”, poate face o asemănare aproape identică între acesta și evenimentul SFORȚEI (păstrând totuși proporțiile), unde domnul vice Cristi, crispat și foarte emoționat rostea tremurând cuvintele scrise de mentorul său ”liberal”(?????), prezent în sală pentru a-și urmări ... elevul vorbind în noua sa funcție de la UNGURENI!
    De altfel, ”distinsul” profesor de (di)SCURSURI”ungurene” își făcea probleme despre viitorul elevului său, postând pe propria pagină de FB dilemele care-l frământă!

Iată, două dintre ele:

”Mă gândesc: oare cum vor trebui să voteze naţional-liberalii în contextul în care vor trebui să aleagă într-un colegiu între Honorius Prigoană (PNL) şi Toader Paleologu (ARD-PDL)? Sau între Mariana Campeanu (PNL) şi Cristi Popescu (ARD-FC)?

Să trebuiască să votezi un nimeni politic sau o socialistă irecuperabilă doar pentru că au fost impuşi şi promovaţi pe linie de partid? Sau să votezi nişte oameni de dreapta, cu valori naţional-liberale asumate şi demonstrate dar care nu sunt agreaţi de actuala conducere a PNL?

Complicată alegere. Sau nu?”

Profesorul ”liberal”nu a fost la vot pe 29 iulie!
Pe cine credeți că va vota la parlamentare, dacă s-ar prezenta la vot?