sâmbătă, 21 iulie 2012

APEL către clasa politică și nu numai!


     Trăim pe aceste meleaguri de peste 2000 de ani, nealterați în vorbire, simțăminte și credința într-un singur Dumnezeu.

     De-a lungul atâtor amar de ani am fost obligați să suportăm ”migrația” a zeci, poate chiar sute de popoare, migrație ce nu a încetat nici astăzi.  Înainte dar și acum, majoritatea  cotropitori  ne-au ”vizitat” țara  pentru pradă , diferența fiind că astăzi nu ne mai apărăm împotriva lor ci îi invităm s-o facă, primindu-i cu pâine și sare.

     Acest sfânt pământ a fost condus dintotdeauna de regi și domnitori, fie că sau numit Burebista, Decebal, Mircea cel Bătrân sau Ștefan cel Mare, fie CAROL I, FERDINAND sau MIHAI.

     Acestui popor i s-a interzis să mai aibă un conducător Uns de Dumnezeu din 30 decembrie 1947 când noua orânduire instalată de Armata sovietică  ne-a alungat în exil conducătorul de Drept Divin, procopsindu-ne timp de aproape 45 de ani cu cele mai reprobabile și odioase creaturi ale unui regim politic...! Bunicii și părinții noștri au înfundat temnițele comuniste, având singura vină că s-au născut înaintea lor și nu pricepeau de ce 1425 s-a transformat în 14 cu 25... (”Cel mai iubit dintre pământeni” - Marin Preda).

     Dumnezeu nu ne-a lăsat și după atâta suferință ne-a dat puterea să ne scuturăm de acest jug blestemat, să ne luăm soarta în propriile mâini în decembrie 1989. Bietul Creator, a câta oară ne-a ajutat iar noi am arătat că nu știm ce să facem cu libertatea...

     Iată că s-au scurs de atunci aproape 24 de ani și nu am realizat nimic semnificativ. Ba da, am făcut ceva. Ne-am prăduit propria țară, am vândut-o altora iar de blestemul lui ESCU n-am scăpat nici astăzi.

     De bună voie și nesiliți de nimeni (Doamne câtă răbdare ai cu noi!) l-am pus de trei ori în fruntea statului pe ”cinstitul” și ”săracul” iliESCU, l-am schimbat cu ”blându-l” constantinESCU și ne-am desăvârșit ”opera” cu acest odios pe numele lui adevărat bășESCU!

     Este adevărat că timpul nu ni-l mai dă nimeni înapoi dar, după atât de multe greșeli, cred că a venit momentul să privim cu adevărat spre viitor, nu pentru noi, ci pentru copii și nepoții noștri! Cred că a venit momentul să ne trezim, să ne primenim și să redevenim ce am fost odată. O națiune demnă și respectată în Europa.

     Nimeni nu poate fi condamnat pentru că nu știe ce a fost România între 1881 și 1947, cum s-a transformat dintr-o țară ”de provincie” într-o țară civilizată și modernă. Așa au vrut comuniștii să ne ascundă adevărul, ținându-ne în întuneric timp de 45 de ani. Totuși nu pot fi scuzați cei care astăzi mai au îndoieli în acest sens, deoarece nimeni nu le-a îngrădit dreptul de a afla singuri adevărul, care este unul singur:
MONARHIA SALVEAZĂ ROMÂNIA!


     Stimați oameni politici actuali și cei ce veți veni, academicieni, oameni de cultură, stimați români !
     Avem de schimbat o Constituție, avem de făcut un plebiscit. ESTE OBLIGATORIU și știți de ce? Pentru că în 1990 și 2003, nu ne-a întrebat nimeni ce formă de guvernământ dorim.

     Redați-ne România dreaptă și curată, îndreptați greșelile trecutului aducând în fruntea statului pe cel care a fost Uns de Dumnezeu să fie acolo: MS Regele MIHAI I! Astfel veți cinsti cum se cuvine memoria înaintașilor Iuliu Maniu, Gheorghe Brătianu, Petre Țuțea, Elisabeta Rizea, Ion Rațiu, Corneliu Coposu  sau Alexandru (Alecu) Paleologu, care au luptat, au suferit și s-au mutat în lumea drepților cu acest crez! 

     Atât în decembrie 1989 cât și în ianuarie 2012, românii au ieșit în stradă din cauza sărăciei, sătui să fie conduși de un dictator. Pe 29 iulie avem șansa să ne redobândim demnitatea, alungând printr-un simplu vot pe cel care ne-a umilit, batjocorit și defăimat ca nație, pe care sper și-mi doresc ca istoria să nu-l consemneze.
     Este timpul pentru un nou început și acesta nu putem să-l înfăptuim decât împreună.

TRĂIASCĂ REGELE!
TRĂIASCĂ ROMÂNIA! 

miercuri, 11 iulie 2012

De ce am sa votez DA pentru demiterea presedintelui!?

Pe 29 iulie eu am sa votez: JOS BASESCU!
Vreau ca acest oligofren betiv, pervers si mincinos sa plece din politica, iar istoria Romaniei sa nu-l consemneze!
Individul care a facut cerere sa i se dea o casa si si-a aprobat-o singur, TREBUIE SA PLECE!
Individul care i-a dat un cap in gura unui privatizat si a lovit un copil, TREBUIE SA PLECE!
Individul care a batjocorit fara precedent institutiile statului, in principal Parlamentul TREBUIE SA PLECE!
Individul care a jignit cetatenii romani si cei apartinand minoritatilor nationale, TREBUIE SA PLECE!
Individul care si-a subordonat atat direct cat si prin interpusi serviciile secrete si justitia, TREBUIE SA PLECE!
Individul care a batjocorit milioane de romani taindu-le salariile fara nicio motivatie, TREBUIE SA PLECE!
Individul care a facut milioane de batrani pensionari sa lacrimeze de disperare pentru ca le-a redus pensiile si asa insuficiente, TREBUIE SA PLECE!
Individul care a invrajbit categorii sociale una impotriva alteia, TREBUIE SA PLECE!
Individul care a batjocorit istoria acestei tari jignindul pe MS Regele MIHAI facandu-l tradator si om vandut rusilor, TREBUIE SA PLECE!
Individul care a colaborat cu securitatea fiind parte activa a nomenclaturii comuniste, TREBUIE SA PLECE!
Prieteni, eu personal am destule motive sa-l trimit acasa prin votul meu!
Un singur lucru as vrea sa mai adaug, atragandu-le atentia tuturor monarhistilor sau celor care cred in valorile monarhice!
Dragilor, individul care l-a jignit atat de grobian si total nemeritat pe MS, care se intreba hahaind ce vom face daca viitorul monarh s-ar naste handicapat, care sustine pe fata un bastard impostor, merita sa mai ocupe scaunul Regelui Ferdinand de la Cotroceni?
Aceasta trebuie sa aveti in gand cand veti vota, restul este desertaciune!
JOS BASESCU!

joi, 21 iunie 2012

Gestul lui Nastase = ONOARE sau LABILITATE?


     Am aflat "vestea" tentativei de suicid a fostului prim-ministru "Sapte Case" in jurul orei 23, printr-un SMS!              Am luat-o drept o gluma bineinteles, dar ajungand acasa mi-am dat seama ca gluma e pe bune...!
     N-am comentat nimic pe FB, deoarece cand discutiile sunt facute la cald, iar "subiectul" n-a murit, e bine sa mai astepti putin sa se linisteasca apele, sa se mai calmeze lumea, sa-si revina si base din betia autoprovocata de ciuda ca mortul nu e mort etc...
     Citind adineauri tot felul de pareri, mi-am propus sa ma exprim si eu aci, fara patima desarta ci doar cu obiectivitate!
Sa le luam pe rand:
1. In conceptia unora, a fi barbat inseamna sa ai curajul sa-ti curmi zilele intr-un moment de mare cumpana a vietii, cand stii ca esti nedreptatit (????), iar instanta civila nu te mai poate ajuta...!!!???
2. Facand acest gest (de mare barbatie zic unii), dovedesti tuturor in special "dusmanilor" ca ai onoare!
3. Importante in astfel de cazuri sunt (doar) ONOAREA si BARBATIA, nu invatatura crestina!
     Dragii mei, a recurge la un astfel de gest, in opinia mea dovedeste ca nu esti barbat ci esti o carpa, care nu dovedesti nimanui nimic ci doar te etichetezi pe veci ca fiind un louser!
     Nu am inteles de ce unii spun ca in acest caz nu se aplica invatatura crestina? Dl Nastase are derogare, sau nu face parte din randul crestinilor si ne-a mintit pana acum?
     Unul din citatele mele favorite (care se gaseste si pe pagina mea de FB) spune asa: "Indiferent cat de grea si cruda este viata, alternativa este de neacceptat!" Adica sa nu-ti iei zilele, indiferent in ce cumpana a vietii ai ajuns! Viata este un dar pe care l-ai primit, nu l-ai castigat la babaroase BAAAAAA.....!!!!
     In eventualitatea in care exista unii carora perceptele crestine privind suicidul le par o chestiune desueta si perimata, atunci vreau sa le raspund pe "limba lor": daca Nastase era "barbat", isi baga pistolul in gura! Acum vorbeam despre el la timpul trecut si-i ascultam pe fanii producatorului de OUA de la Cornu, povestindu-ne de modul ONORABIL prin care fostul prim-ministru le-a "inchis gura" tuturor, inclusiv lui!
    Eu nu mai spun decat atat: Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca, atunci cand o sa-i vina randul! De data asta n-a vrut sa-l primeasca, ia mai dat o sansa!
    Oare va invata Nastase ceva din asta??? Tare-mi este teama ca nu si ar fi pacat!


miercuri, 30 mai 2012

Candidatii de la 5 partide pentru functia de primar, sunt rude si cunostinte ... !!!!


Nu cunosc cu exactitate localitatile unde USL nu functioneaza, iar candidatii inscrisi pentru functia de primar si consilier local sunt de pe la toate partidele!
Am trecut astazi (intamplator) prin renumita comuna ilfoveana Domnesti si m-au izbit in retina o multime de bannere, care mai de care mai colorate, prezentand candidati de la toate partidele cunoscute!
Principala competitie electorala ce se duce astazi in comuna ilfoveana, este intre:

PSD – Daniel Iovanescu  care și-a luat consilieri toți membrii familiei, adică mamă, tată, fini.
Parerea lu tanti Florica (alegatoare): ”Ce să vă zic, pe acela vechi (Pâinică - n.red. actua­lul primar, Tudor Gheorghe- ales pe liste PSD, acum mare UNPR-ist) nu l-a mai vazut nici, Doamne-iartă-mă, Necuratul pe la primărie. Acesta care tot vrea primar, Iovănescu, am auzit că vrea să ne strice tradițiile, adică să nu ne mai lase să tăiem porcii în curte de Crăciun și nici să mai ținem mortul în casă trei zile, așa cum e obiceiul. Cică așa vor ăia , cum le zice UE, uniunea aia europeană. Păi ăia trăiesc aici sau noi?”
E, și să o fi văzut pe Tanța lu Râmboacă, cand a ieșit acesta, Iovănescu, să-și facă campanie, că era să îl păruiască. Știți ce-i striga? ”Daniele, am alergat cu tine la campania ailaltă și acum te ai înhăitat cu comuniștii? Rușine să-ți fie!”
N.Red. - in vechea campanie, numitul Iovanescu a candidat pe listele PNL...!!!???

PNL – Boscu Ninel Constantin -  trecut de la PDL la PNL pe data de 28 aprilie 2012, Boscu si oamenii sai si-au pierdut functiile de consilieri locali. Boscu nu mai este viceprimar in comuna Domnesti! Toti cei ce formeaza PNL astazi sunt tradatori ai altor partide politice.

PDL - Ivanescu Valentin, persoana care nu a avut si nici nu are vreo legatura cu politica. Fostul partid de guvernare a cautat printre cetatenii comunei o persoana cu numele apropiat de-al  lui  Iovanescu, pentru a produce confuzie in randul alegatorilor.
Tot pe listele partidului basist, candidat la functia de consilier local: Buhac Elena Costina, sotia lui ... Boscu!!!

Si pentru ca confuzia sa fie mai confuza, candidatul PRM (condus in trecut de Buhac Constantin, cumnatul lui Boscu) la functia de primar, se numeste Gheorghe Marius Sergiu, acelasi nume si prenume cu candidatul UNPR  - Gheorghe Marius, fiul lui Pâinică (Tudor Gheorghe - actualul primar).

Mai este unul de la OTV, pardon DD-DIRECT, scuze PP-DD, dar nu prezinta interes, intrucat nu face parte din "famiglia" celorlalti ... CANDIDATI!!!

duminică, 27 mai 2012

Primul adversar adevărat, prima umilință!!!


M-am numărat printre ”cârcotașii” care am negat mai mereu valoarea îndoielnică a adversarilor "găsiți" de INTERBOX pentru bute, motiv pentru care am fost catalogat printre altele și ... anti-român!
Mi-am invins pornirile în a le replica dur acuzatorilor, preferând să nu mai comentez nimic legat de dl PILAF din Galați!
Meciul de aseară, pardon bătaia luată aseară nu ma bucură, dar mă îndreptățește să sper că toți "patrioții" care m-au catalogat cârcotaș, să vadă (măcar acum în ceasul al 12-lea) evidențele și să nu-i mai ridice cota (îndoielnică din punctul meu de vedere) la nesfârșit, acestui domn din Pechia! GATA!
A fost făcut cetățean de onoare prin toate comunele și satele patriei, și-a luat cetățenia canadiană, și-a umplut conturile de bani, a sacrificat zeci de porci LIVE cu televiziunile după el aduse de renumitul interlop Obreja Rudel, ajunge!
Nu ne mai plictisiți tovarăși!
Țineți-vă ”vedeta” acasă și învățați-l să lase ”ciocu” mai mic!!!
Și vă mai rog ceva: nu puneți înfrângerea (rușinoasă) a băiețașului ăsta supraevaluat, pe seama faptului că Nutzi nu mai e ”ministră".... nu ține!

joi, 19 aprilie 2012

Învățătura dlui Chiliman !

Am avut discuții cu fel și fel de persoane și indivizi, care sub influența proaspetelor evenimente întâmplate la nivelul conducerii centrale a PNL, în urma cărora au rezultat câteva demiteri mai mult sau mai puțin de marcă, în care am fost catalogat drept trădător, crinist și omul lui Mănescu!
După ce peste respectivele evenimente sau așternut câteva zile, a trecut și sf sărbătoare a Învierii Domnului, mulți sau mai calmat și-au revizuit oarecum atitudinea și părerile, dar au rămas destui cârcotași, care din lipsă nativă de creier necesar procesării tuturor informațiilor, sau din rea credință, continuă să pună etichete greșit, fără argumente, sau ignorându-le pe cele relevante!
Tuturor acestora, le aduc la cunoștință că sunt printre primii care am avut curajul să-l ”critic” pe dl Crin Antonescu, nu doar aici în mediul virtual ci și față către față!
http://www.vasilebaescu.blogspot.com/2010/10/scrisoare-deschisa-dlui-crin-antonescu.html
Am făcut asta pentru că am fost nemulțumit și încă mai sunt, de modul în care abordează unele probleme din cadrul partidului, soluționările domniei sale fiind oarecum subiective, lăsând loc de speculații!!!
Am purtat discuții cu câțiva prieteni, care mi-au explicat că în politică, întotdeauna este nevoie de compromisuri atunci când trebuie să-ți atingi scopurile partidului, iar acestea, întotdeauna vor nemulțumi pe unii!
Am fost și sunt unul dintre adversarii declarați ai USL, considerând că această alianță este...contra naturii!
Am avut posibilitatea să-i mărturisesc acest lucru dlui Andrei Chiliman, chiar după ce s-a semnat protocolul de colaborare! Ei bine dl primar, mi-a spus că nici dânsul nu este de acord, dar dacă voturile conducerii partidului au fost în majoritatea pentru realizarea acestei alianțe, dânsul nu poate decât să fie un membru de partid credincios care urmează hotărârile conducerii!
Atunci am înțels care este rolul membrului de partid fidel! Dl Chiliman mi-a deschis ”mintea”, spunându-mi că este foarte ușor să critici, dar trebuie să gândești înainte, să nu faci rău partidului. ”Rufele se spală în familie” mi-a spus dânsul atunci, iar zilele trecute, l-am auzit pe dl Călin Tăriceanu făcând aceeași afirmație!
În concluzie, tuturor celor care nu înțeleg cum să se poziționeze în cadrul luptelor interne din partid, îi sfătuiesc să se gândească la ”învățătura” dlui Chiliman!

vineri, 13 aprilie 2012

Putem să depășim nivelul de aplaudaci?

S-au înfierbântat foarte tare unele tabere de susținători (aplaudaci) ai liderilor noștri de filiale, odată cu măsurile de destituire anunțate de președintele Crin Antonescu luni!
Astăzi, vineri, la 4 zile de la ”evenimentele” tsunamice înregistrate în cadrul filialelor PNL din București, se pare că spiritele s-au mai calmat într-o oarecare măsură! Conform proverbului ”noaptea e un sfetnic bun...”, am consemnat o liniștire (relativă) a maselor și aș vrea să cred că această ”pace” este determinată de intențiile bune ale membrilor de filiale și nu de marea sărbătoare creștină ce urmează!!!
Pentru faptul că am consemnat păreri pro și contra deciziei conducerii partidului de înlocuire a câtorva lideri, nu face decât să arate tuturor că Partidul Național Liberal este un partid viu, în componența căruia oamenii au conștiință și caracter! Mi-aș dori foarte mult să ne unim forțele, să ne canalizăm energiile pentru campaniile ce urmează, care n-o să fie ușoare, din contră, cred că o să înregistrăm cea mai dură campanie postdecembristă!
Adversarii sunt în alte partide, ori noi ne divizăm dându-le satisfacție lor?
Liderul X

Am tot citit zilele acestea fel și fel de postări și păreri mai mult sau mai puțin autorizate, care-l ridicau în slăvi pe X și-l batjocoreau pe Y! Și X și Y sunt membri PNL, iar laudele și criticile sunt făcute de către taberele de ”aplaudaci”! Nu mă feresc să folosesc acest termen pentru că este adevărat!
Suntem niște aplaudaci cu toții!
Din păcate unii nu și-au dobândit acest ”statut” din convingere ci pur și simplu contra cost, dar este normal și asta doar suntem...liber(al)i!
Liderul Y

Este X mai breaz ca Y? Tabăra primului spune că da! Eu fac parte din tabăra lui Y (dacă simpla calitate de membru de partid neimplicat în problemele de promovare a filialei și a liderului, poate să-mi dea acest drept de suținător), dar m-am abținut să fac comentarii belicoase la adresa lui X! De ce? Pentru că am considerat că este foarte ușor să jugnești și mult mai greu să lauzi! Am auzit tot felul de lucruri urâte despre liderului taberei adverse, dar îmi dădea asta dreptul să-l împroșc pe om cu ...rahat, luându-mă după te miri cine bârfitori??? Mai ales că-l cunoscut și mi-a făcut o impresie bună!
”Jocurile” politice sunt foarte dure și de neînțeles pentru noi simpli votanți!
N-ar fi mai bine să terminăm cu acest ”război” care nu face bine nici uneia dintre părți, dar sigur face rău partidului! Ce spuneți?
Mai ales acum când primarul sectorului 1, dl Andrei Chiliman a confirmat candidatura pentru un nou mandat din partea PNL!!!