miercuri, 14 noiembrie 2012

Liderul PNL, văzut de alții...

”Totul la noi sunt partidele politice. Iar în partidele politice, totul e șeful. Uitați-vă de pildă la Partidul Național Liberal, cel mai perfect organizat din acest punct de vedere și care a servit drept model celorlalte. Șeful face ce vrea. Cine îndrăznește să ridice vreodată vreo obiecție? Imprudentul care ar manifesta veleități de independență ar fi în lăturat la scurtă vreme din toate situațiile pe care le-ar fi avut, iar dacă s-ar arăta îndărătnic, sau ar face gălăgie, ar fi dat afară pur și simplu...”

”Știe să-și păstreze cumpătul în fața celor mai grele situații, ca și în fața celor mai infame ticăloșii, stăpânind momentul prin calmitatea sa senină. Are norocul că de câte ori îl apasă griji grele știe să doarmă. Cine e stăpân pe somn, are în frâne nervii”

”... fire leneșă, dar deschisă, inteligență vie și plină de farmec, pasionat de lucruri frumoase, de cărți rare, ... pornit să afle de toate, mai ales în domeniul istoriei...”

”...omul marilor concepții și a marilor hotărâri, nu este omul muncii metodice și migăloase...autoritar și sceptic, instruit prin experiența istoriei pe care o răsfoiește din ce în ce mai mult și mai cu drag, tradiționalist în fundul sufletului ca orice fire aleasă.”

joi, 1 noiembrie 2012

Ofertă de campanie – de Vasile Băescu


Campania stă să-nceapă, lumea e tensionată
Ofertele-s pestrițe în târgul elector,
Se-nghesuie mujicii cătând atent în gloată
Sperând ca să-și găsească vreun bou de viitor!

Diversă e oferta și-i dificil trialu
Cornute, râmătoare și alte dobitoace
Strânse de-a valma toate în târgu
ceazi e staul
Așteaptă-mpiedicate să fie admirate!

Scrutând prin dobitoace, cheflii târgoveți
Zăresc  prea multe gloabe degeaba primenite
Stăpânii lor dori-vor din multele cornute,
Să-și vândă bine marfa, crezându-se isteți!

Văcuțe ”mulse” bine, montate sau seduse
De-un număr lung de tauri, astăzi cam expirați
Venite ca să-nșele mulțimea de fârtați
Crezându-se junici, chiar dacă-s vaci nebune!

Turcan(a) plictisită, ar vrea ca să se-ncure
Prin târgul vechi și muced ajuns acum un staul
Dar nu prea are spațiu, căci iată, de niciunde
Intră în ”competiție” mândra joiană Paul.

Scroafa Nutzica însăși, bălaie și sătulă
După 5 ani de hrană, huzururi și mulți bani
Lăsă târgu
ăl mare de teamă și de ură
Găsindu-și mușterii tocmai la romașcani!

Chiar și buldogul Blaga cu limba-i bătucită
Știind că-i mult mai bine prin vame cu sclipici,
Își mută falca grasă și-a sa privire hâdă
Într-un coteț mai sigur, acas
la Popovici…

Zărit fu la ofertă, ăl de-are-n gât o broască
Livid, slăbit și bolnav, cornut năsăudean
Căci broasca cea râioasă nu vrea nici chip să iasă
Din care bai Oltean(u), mai vrea … măcar un an!

Veniți dar la-mpărțeala de dobitoace ”șterse”
În târgul tuturora, deschis doar cincinal
Oferte sunt destule și noi și vechi, pe-alese
Că nu dați bani, ci voturi și regretați total!

miercuri, 31 octombrie 2012

Ce înseamnă a fi ”crinist”!

Au apărut pe Facebook mai multe postări (ale acelorași indivizi), în care se vorbește despre ”criniști”!
Este simplu de dedus că referirea este făcută strict la cei care-l susțin pe Crin Antonescu!
”Inventatorii” termenului, sunt membri sau simpatizanți PNL, iar modul cum abordează problemele când este adusă în discuție activitatea vreunui ”crinist”, este zeflemitor, chiar acuzator!
Întreb: a fi ”crinist”e blasfemie?
Dar de fapt ce vor să sugereze acuzatorii?
Cunoscându-i pe mulți dintre ei, știu că sunt împotriva președintelui PNL!
Nimic anormal, libertatea de opinie este neîngrădită, doar suntem liberali!
Mai știu și faptul că prozelitismul pe care-l practică de a strânge într-un grup (care din păcate nu depășește numărul mesenilor de la o chermeză de 8-10 persoane) cât mai mulți adepți ai curentului anti-CRIN, este într-o permanentă desfășurare, până când vor reuși ”să-l dea jos” pe Antonescu!
Iluzii deșarte!
Tot acest curent public anti-crin, a demarat prin luna aprilie, când s-au produs demiterile în cadrul organizației PNL București! Câțiva ”sponsori” ai celor care latră împotriva lui Antonescu au fost marginalizați odată cu demiterile produse! De aici și deranjul produs în rândul ”lătrăilor”, pentru că promisiunile și visele de mărire pe care și le făcuseră dacă ”șefii” lor ar fi ajuns în funcții importante, s-au năruit într-o clipă!
Acești acuzatori îi numesc pe toți ce-i care nu sunt cu ei ”criniști”!
Adică susținerea președintelui PNL Crin Antonescu, te transformă într-un sectant care te închini GURULUI!
Conform acestei concepții inepte, membri PNL cu vechime în partid, au fost pe rând ”câmpeni”, ”catarame”, ”ionesc-quintiști”, ”stoiciști”, stolojeni” și ”tăriceni”!
Președintele PNL acum este Crin Antonescu!
La anul poate va fi altcineva!
Cei care sunt acuzați astăzi de ”crinism”, la anul după congresul PNL, dacă președinte va fi ales să zicem dl Puiu Hașoti, vor deveni ”puiuți” sau ”hașotiști”???

joi, 18 octombrie 2012

La lansarea candidaților USL, Tăriceanu a lipsit!

Multă lume ieri pe stadion, foarte multă!
Multă ... pestriță, speriați și dezorientați de mărimea arenei!
Nici măcar toaletele nu știau să le folosească și se ”lăudau” cu voce tare: ”- Bă cum se trage apa că nu văd nicio sârmă?” ” - Cred că se trage singură!”
Multă mizerie rămasă după ei, dar ce mai contează, au fost oamenii pe Arena Națională!
A fost și multă lume bună, la 4 (sau mai multe) ace, rochii elegante, ținute bussines, pantofi cu toc cui...care făceau piciorul ”plăcut ochiului”!
Au ieșit în evidență și câteva contradicții (anomalii sau tupeisme), care ”au dat urât” ... în fața camerelor tv, a oamenilor și a conștiinței (dacă mai există)!
Le mărturiseam celor cu care am participat la acest eveniment, că dacă i se dă cuvântul fostului ministru al apărării, generalul ”ospătar” Oprea Gabi, plec acasă imediat!
Nu i-au dat cuvântul, dar l-au cocoțat pe scenă alături de Dragnea, Daniel Constantin și Rares Manescu...!!!
Acest individ lipsit de scrupule, care spunea odată că el ”nici pe maică-sa n-o laudă dacă nu merită”, dar care spun eu cu convingere că este în stare s-o vândă pentru interesele personale, are tupeul să apară în fața camerelor de luat vederi și a 80.000 de oameni, când a sprijinit toate măsurile anti-sociale ale guvernului Boc și l-a susținut cu frenezie pe Băsescu!
Sunt fapte care nu se uită și eu unul nu uit!
Ar mai fi discursul lui Victor Ponta! Elaborat, pregătit și gândit pentru a atinge puncte importante așteptate de analiști, dar ... foarte lung, exagerat de lung!
În timpul discursului său, foarte multă lume a plecat!
O altă anomalie a fost (re)”descoperirea” printre candidați a renumitului Miki Șpagă alias Șerban Mihăilescu. Dacă în acest mandat care stă să se încheie a reprezentat jud Teleorman, pentru viitoarea legislatură a fost trimis să candideze la ... Botoșani!
Bucurie sinceră mi-au produs domnii Ludovic Orban și Varujan Vosganian, care s-au întreținut și îmbrățișat cu Crin Antonescu, ceea ce arată că cei doi au ”caracter”!
Dacă absența de la eveniment a lui Jiji, Victor Ciorbea sau Ghe. Ciuhandu este de înțeles, nu am înțeles absența dlui. Călin Popescu Tăriceanu! A fost ocupat??? Cu ce sau cu cine?
S-a terminat și această acțiune, aștept acum ziua de mâine să se publice lista finală a candidaților, pentru a mai comenta (dacă este cazul) eventualele ”surprize”, că deh...pe ultima sută pot apărea bombele!
A....era să uit: mi-au sărit în ochi ”cantitații” lui Dragnea de la Teleorman: 90% cu părul alb, burta la purtător, figura servilă gen ”trăiți șefu”, tipică foștilor secretari de partid...! Ăștia sunt doar câțiva dintre cei care sunt trimiși în Parlament să ”primenească” clasa politică!
URAAAAAAAAAAAAAAA....(aplauze)!!!

vineri, 14 septembrie 2012

Eu sunt liberal, dar sprijin un ”ungurean”!


     La congresul de lansare a noii formatiuni politico-securiste din românica, denumită pompos ”FORȚA CIVICĂ”, noul vice al formațiunii, fostul liberal ”de dreapta” Cristi Popescu a citit un discurs care-i era scris de singurul liberal ”autentic” de pe pământ, al cărui nume nu vreau să-l divulg: duca se numește!
     Cine a văzut filmul ”Discursul Regelui”, poate face o asemănare aproape identică între acesta și evenimentul SFORȚEI (păstrând totuși proporțiile), unde domnul vice Cristi, crispat și foarte emoționat rostea tremurând cuvintele scrise de mentorul său ”liberal”(?????), prezent în sală pentru a-și urmări ... elevul vorbind în noua sa funcție de la UNGURENI!
    De altfel, ”distinsul” profesor de (di)SCURSURI”ungurene” își făcea probleme despre viitorul elevului său, postând pe propria pagină de FB dilemele care-l frământă!

Iată, două dintre ele:

”Mă gândesc: oare cum vor trebui să voteze naţional-liberalii în contextul în care vor trebui să aleagă într-un colegiu între Honorius Prigoană (PNL) şi Toader Paleologu (ARD-PDL)? Sau între Mariana Campeanu (PNL) şi Cristi Popescu (ARD-FC)?

Să trebuiască să votezi un nimeni politic sau o socialistă irecuperabilă doar pentru că au fost impuşi şi promovaţi pe linie de partid? Sau să votezi nişte oameni de dreapta, cu valori naţional-liberale asumate şi demonstrate dar care nu sunt agreaţi de actuala conducere a PNL?

Complicată alegere. Sau nu?”

Profesorul ”liberal”nu a fost la vot pe 29 iulie!
Pe cine credeți că va vota la parlamentare, dacă s-ar prezenta la vot?

joi, 30 august 2012

Nuntă mare cu ... băşişti!


     În această sâmbătă are loc un “important” eveniment de partid şi de stat, mult aşteptata nuntă a mezinei cuplului Traian Băsescu – preşedinte, fost marinar şi fost şi actual securist şi Maria Băsescu – casnică şi amazoană, fostă recepţioneră şi specialistă în limbajul canin (conform propriilor mărturisiri).
     Cununia religioasă va avea loc la Catedrala Sf. SPIRIDON-  Nou, unde orice alt eveniment a fost anulat de către părintele paroh, celor care au solicitat botezuri şi cununii spunându-le să-şi caute alt lăcaş de cult, celor care au solicitat slujbe de pomenire, spunându-le răbdare, nu vă grăbiţi că nu mai aveţi pentru cine...!
Protecţia incintei şi a străzilor lăturalnice va fi asigurată de o brigadă Anti-tero a S.R.I., care va colabora cu două echipaje aeropurtate ale S.R.I. care se vor îngriji de spaţiul aerian şi cosmic!
     Administraţia Prezidenţială condusă de fostul min. de externe şi actual amant al Cristinei Şincai de la RTV (post de televiziune care are exclusivitate în transmiterea evenimentului), în colaborare cu NATO, se vor îngriji de scutul anti-rachetă pentru cuplul prezidenţial şi tinerii însurăţei (restul nu contează,  nefiind în linia de succesiune pentru fotoliul cotrocean – cândva pentru acesta s-a bătut şi BODOn-a ţinut la băutură)!
     Felicitările, masa şi dansurile se vor consuma în incinta Palatului Snagov care a fost închiriat în totalitate, câteva persoane care plătiseră déjà avansul pentru unele săli ale respectivului stabiliment fiind uşuiteefectiv, sub ameninţarea intereselor de partid şi de stat! Printre acestea şi patroana MOBEXPERT, doamna Camelia Şucu!
     Iniţial la această nuntă trebuia să cânte una dintre preferatele petrecăreţului nr. 1 al ţării, cea care i-a gâdilat urechea de foarte multe ori până-n zorii zilei cu trilurile sale unice, distinsa doamnă Cristiana Dorin de la Cireşica. Deoarece aceasta l-a refuzat amabil pe petrecăraţ mărturisindu-i că a votat DA la referendum, suspendacul a trebuit să se reorienteze repede, astfel l-a sunat pe preferatul miresei, solistul de  orice fel de muizică mai puţin cea bună, trubadurul singuratic Aurel Tămaş! Contactat de un post de treleviziune, aceasta a confirmat telefonul primit,spunând că no, acum că s-o încheiat referendumul cu bine, am acceptat pentru că-l cunosc pe domn preşedinte şi nu-i vorba de renumeraţie! Trecând peste faptul că acest cuvânt nu există în limba română, îi dorim lăutarului să încânte asistenţa cu cât mai multe melodii limbiste!
     În ce priveşte meniul nu am acordat prea multă atenţie, deoarece totul va fi digerat! Ştim sigur ce va bea socrul micdar nu vă spunem! Ghici ghicitoarea mea, băse ce va bea?
     La eveniment şi-au anunţat prezenţa multe personalităţi din mediul politic, cultural şi al spionajului, printre aceştia găsindu-i pe: MRU cu soţia de serviciu, Neamţu însoţit de maică-sa Macovei (pentru a-l proteja de eventualele genţi luate în cap de la miss Pleşcoi), Pavelescu cu capu mare la el,  Nutzi în calitate de mamă (soacră mică) adoptivă, scafandrul Onaca şi pretenul Teodor Paleologu care va sosi ghiftuit, întrucât în cursul dimineţii va participa însoţit de câţiva bloggeri liberali la parastasul de 7 ani al fostului senator PNL Alecu Paleologu!
     Cadourile vor fi diverse şi de calitate! Ne-a reţinut atenţia în mod deosebit (nu divulgăm sursa informatoare deoarece după aceea ar trebui s-o ucidem) cadoul pe care-l va face tinerilor miri celălalt TeodorBakonschi, acesta urmând să le dăruiască un Jacuzzi de ultimă generaţie, care nu produce bulbuci ci vibraţii!
     A doua zi urmează o binemeritată odihnă activă la parlament, pentru a pregăti o (E)moţi(un) E de cenzură, împotriva autorilor loviturii de stat!

PS
Multă lume se întreabă dacă mireasa EURO(parlamentar) va purta în biserică voal pe faţă! Este ştiut că acesta reprezintă neprihănirea viitoarei soţii!
Contactându-l în această problem pe conf. univ. Andrei Hrebenciuc, acesta ne-a mărturisit că teoretic ar trebui să poarte, întrucât chirurgia reparatoriea evoluat foarte mult în ultima perioadă!

duminică, 26 august 2012

Mesajul preşedintelui Băsescu către etnicii maghiari - duminică 26 august 2012:



Dragi (încă) români de origine maghiară,
mă adresez vouă astăzi, cu o zi înaintea validării de către Parlamentul României a deciziei C.C.R. prin care am fost "uns" pentru a patra oară ca preşedinte al ţării!
Este pentru prima oară când această nouă confirmare îmi prilejuieşte o bucurie neţărmurită şi în acelaşi timp un regret că nu sunt (doar) preşedintele comunităţii voastre, sau că voi nu sunteţi majoritari în această ţară!
Cred că alături de voi şi de etnia romă, am fi realizat multe lucruri bune împreună! Din păcate majoritari în România sunt  ...  românii, dar alături de voi şi de fraţii noştri mai coloraţi nădăjduiesc să înclinăm balanţa în favoarea noastră!
Mă adresez vouă astăzi pentru a vă mulţumi că aţi înţeles mesajul meu ca pe 29 iulie să nu vă prezentaţi la vot, mesaj pe care românii sau marea lor majoritate nu l-au priceput, deşi culmea, am vorbit în română nu în maghiară! Iată încă un motiv pentru care românii trebuie să devină o "etnie" minoritară în această ţară!
Am promis că "ţinutul" în care locuiţi va fi al vostru şi vreau să mă ţin de această promisiune, nu pentru a vă recompensa "strădania" de a sta acasă în ziua referendumului ci pentru a le face în ciudă românilor care nu au priceput încă cine este jupânul! Pe mine nu mă interesează istoria, nu m-a interesat niciodată, dovadă stând afirmaţiile pe care le-am făcut la adresa ex-regelui Mihai! Pentru mine în România nu există decât un rege adevărat: EU, chiar dacă prietenul meu Florin Cioabă o să se supere pentru asta!
Doresc de asemenea să-mi exprim regretul că sâmbătă 1 septembrie, n-am să pot fi alături de voi la Sf. Gheorghe pentru a protesta împreună împotriva abuzurilor statului român! Ştiţi foarte bine că în aceeaşi zi se mărită (în sfârşit) Bobiţa! Chiar dacă nu sunt de acord cu alegerea pe care a făcut-o, "interesele" de partid m-au determinat să accept căsătoria cu ... Syda, pentru a nu se spune că nu respect "legea salică" şi împiedic căsătoria cu cineva din "FAMIGLIE"!
Voi fi alături de voi cu sufletul şi vă doresc de pe acum "manifestaţie plăcută", să izbândiţi în demersul vostru, şi să strigaţi  în numele meu "Jos statul mafiot" şi "Autonomie"...! Ultima v-am promis-o şi am să mă ţin de cuvânt!
Vă îmbrăţişez cu drag, al vostru acum şi pe vecie
TRAIAN!