marți, 1 iulie 2014

Pangarirea uniformei Armatei Romane de catre senatorul Ilie Nastase!!!

Am vazut astazi o inregistrare cu ziua de ieri a turneului de tenis de la Wimbledon, in care domnul senator de Bucuresti Ilie Nastase, viziona un meci imbracat in tinuta militara de general cu doua stele, parca era un dictator sud-american din anii '70! De altfel John McEnroe la luat la misto spunandu-i ca parca este unul din componentii trupei Vilage People a anilor '70!
Situatia ar parea hazlie la prima vedere, dar de fapt este o situatie jenanta, ba chiar ridicola, acest individ de can-can batandu-si efectiv joc de uniforma Armatei Romane, care an de an plateste cu jertfe de sange contributia  Romaniei ca tara membra NATO, in teatrele de operatiuni!
Cine i-a dat aprobare sa poarte uniforma militara, sau el n-are nevoie de asa ceva?! Cum a putut sa-si bata joc de uniforma armatei, imbracand-o cu latele alea?
Nu astept raspuns de la conducerea Armatei, pentru ca n-o sa primesc, dar totusi, dl. senator Corneliu Dobritoiu ce parere are?
Nu vreau sa-mi imaginez ce-o sa se intample daca ajunge Simona in finala, cu Ilie Nastase, Gabi Oprea, Neculai Ontanu, Anghel Iordanescu si Florin Pandele pe arena centrala de la Wimbledon imbracati in uniforme de generali!!!
Mai bine sa nu ajunga Simona in finala sa nu vad aceasta blasfemie, careia, negresit i se vor alatura Ponta cu Daciana si copii ca sunt in vacanta!

Ilie Nastase, omul care s-a saturat de politica si de politicieni (conform propriilor declaratii), dar care a facut o concesie si a acceptat propunerea securistului Voiculescu de a candida pe 25 mai pentru Senat! Si romanii din sectorul 4, l-au votat!
Cititi va rog ce-i raspundea unui reporter cu mai putin de un an in urma, cand acesta l-a intrebat despre politica si politicieni:
„ÎN ’96 ARUNCA LUMEA CU VARZA DUPĂ MINE“
De ce aţi intrat în politică, în 1996?
Nu am intrat în politică. Am venit să candidez la primăria Bucureştiului în ’96. Nu am fost în niciun partid, am fost independent. Cum am ajuns la asta? Eram la Mircea Geoană, la Washing¬ton – el era pe atunci ambasadorul nostru în America, iar eu eram naşul lu’ aia mică a lui. La o recepţie m-am întâlnit cu Adrian Năstase. El mi-a propus: „Hai, domn’e, nu vrei să te întorci în România? Nu vrei să candidezi?“. Mi-am făcut o echipă de campanie cu Dan Fischer, cu Cristi Burci, cu Sorin Oprescu, Dan Ghibernea… Şi aşa am ajuns să candidez.
V-a plăcut în campanie?
Nu. M-au dus pe la fabrici, prin pieţe, arunca lumea cu varza după mine. Trebuia să le mai promit şi nişte lucruri, şi mie nu îmi place să promit.
Ce aţi fi făcut cu Bucureştiul, dacă reuşeaţi în alegeri?
Am vrut doar să fac curăţenie, atât. Nu aveam experien¬ţă de primar. Bine, că nici Ciorbea nu avea. El a promis că în 200 de zile face Bucureştiul ca Parisul.
De ce credeţi că aţi pierdut alegerile?
Pentru că am declarat la un moment dat: „Pe mine nu mă îndoaie nici Iliescu”. Şi de atunci nu am mai fost susţinut. Au fost şi alegerile prezidenţiale tot în 1996 şi l-au susţinut toţi pe Iliescu. Hrebenciuc m-a abandonat. Eu mi-am plătit singur afişele. Acum nu aş mai candida.
Cum vedeţi România acum?
Nu îmi place pentru că e acaparată de foştii securişti. E furată pe bucăţi. În ăştia 20 de ani fiecare a luat ce a putut.
O să se supere domnul Ţiriac pe dumneavoastră, că el e cel mai mare magnat al ţării.
Să se supere! Păi, să ştiţi că şi el a avut relaţii cu securiştii, că altfel nu putea să facă afacerile pe care le-a făcut. Securiştii au furat ţara şi Iliescu e cel mai vinovat de chestia asta! Acum văd România foarte rău. Să ştiţi că oamenii simpli nu mai au nicio şansă, dacă n-au avut relaţii cu securiştii, nu au putut face nimic.
Dumneavoastră mergeţi să votaţi?
Nu. Şi îndemn şi lumea să nu se mai ducă la vot.
Vă bate gândul să plecaţi din România?
Nu, că dacă aş pleca, aş da satisfacţie multor proşti. Nu România e de vină. De vină sunt cei care ne conduc. Pentru ei aş pleca. Dar ţara e OK. Pot să mă identific eu cu altă ţară? Cu înjurăturile şi bancurile pe care le spun în altă limbă? Nu.
Acest interviu a apărut în ziarul “Weekend Adevărul” din 6-8 septembrie 2013!


Daca pun astia de la PSD mana si pe presedintie, asteptati-va sa vedeti din nou avansari in grad la apelul bocancilor! Sunt destui care n-au mai prins "pomana" oferita de Oprea: Hrebenciuc, Dragnea, Vanghelie, Ciutacu, Ghita, Corina Dragotescu eheeeeee....e lunga lista! Eu nu spun ca se va intampla, dar e posibil sa se intample! Fara basescu si cu cei de "dreapta" redusi la tacere, din decembrie pot face absolut tot ce vor, indiferent ca-i legal sau nu!
Doamne fereste-ne!

duminică, 1 iunie 2014

Sunteți mici pe lângă Crin!

    Gestul făcut de președintele PNL dl. Crin Antonescu de a renunța la șefia partidului și la posibila candidatură pentru fotoliul de la Cotroceni, a bulversat lumea politică dâmbovițeană, lăsând efectiv fără reacție  peste 80% din jurnaliștii și analiștii politici!
       Omul "necontrolabil", "neșantajabil", "incoruptibil", nu a fost înfrânt de "sistemul defect și ticăloșit" care (încă) conduce România, ci mai degrabă a fost înfrânt de sistemul neamprostiei, mojiciei, diversiunii și imposturii crase, prin care trusturi de presă și persoane de joasă speță din viața cotidiană și cea politică, au reușit să-l determine să se retragă din prim-planul politichiei!
     Toate încercările mizerabile de a-l denigra, de a-i compromite familia, până la urmă și-au atins scopul! Crin Antonescu nu a renunțat la drumul pe care pornise de frica serviciilor, a posibililor competitori sau a diversiunilor pe care aceștia le fabricau continuu! Crin Antonescu a renunțat pentru că nu mai vrea să-i fie ponegrită familia și mai mult decât atât, pentru că este POLITICIAN, nu surogat sau vreo clonă ieftină, inventată pentru interesele cuiva. Mai presus de toate acestea, demnitatea este mai presus de orice interes!
         Crin Antonescu prin gestul său a demonstrat mai ales adversarilor, că este peste ei, are coloană vertebrală și se retrage din cursa prezidențială ca învingător, nicidecum ca învins, deoarece nimeni nu-l poate obliga să rămână pentru că are avea oarece "obligații", cum nimeni nu-l poate obliga să plece pentru că ar avea oarece "dosare" păstrate întrun fișet! A plecat pentru că pur și simplu așa a hotărât el și familia lui, dar a făcut-o, repet, ca un învingător!
       Mai există un astfel de politician în istoria post '89? Nicidecum! Toți cei care s-au perindat prin politica românească din '90 încoace, nu s-au constituit în valori autentice dătătoare de speranță pentru români și interesul României în Europa și în lume! Securiști, comuniști, cântăreți, sportivi, generali făcuți la apelul bocancilor, "infiltrați", au fost și încă mai sunt în Parlament și nu-s puțini, ci întrun procent majoritar! Oameni de certă valoare însă, nu prea sunt! Pe toți aceștia, din păcate sau mai degrabă din fericire, vă anunț că "sunteți mici pe lângă Crin"!
       Retragerea lui sper să nu fie definitivă, el este încă un politician tânăr cu mare experiență! Se va intoarce cândva dar mult mai puternic, și  o va face precum marele Ion C. Brătianu, pentru a înfăptui lucruri mari pentru PNL și mai ales pentru România!
              Iar noi vom fi aici ca să-l sprijinim!

luni, 26 mai 2014

Mi-e rușine cu mine, pentru rezultatul P.N.L.!

   S-au încheiat alegerile pentru Parlamentul European cu un rezultat sub așteptări (cel puțin ale mele) înregistrat de către Partidul Național Liberal!
     La începutul campaniei am prognosticat un scor de 27% și nu s-a obținut decât un amărât de 15%!

     Față de anul 2009 este un progres, PNL câștigând încă un mandat și situându-se pe locul doi după PSD! Totuși, față de target-ul propus de președintele Antonescu de 20% este un rezultat slab!
     Nu-mi explic care sunt cauzele! Am auzit foarte multe motive invocate: efectul plecării de la guvernare, trădările unor lideri de marcă gen Tăriceanu, Silaghi, Chițoiu, non-combat-ul unor aleși locali, care ar fi cedat la presiunile sau promisiunile PSD etc!
     Este clar pentru mine că nu mă pricep la politică și nu percep încă (poate n-o voi face niciodată), despre cum se mănâncă politichia mioritică ”de culise”! Am tratat politica de când sunt în partid, din mai 2009, cu multă seriozitate, neputând să merg la un alegător în campanie și să-i vând brașoave! M-am convins după această campanie că nu mă pot adapta la ”învârteli” și ”jocuri murdare”! Sunt de modă veche, iubesc corectitudinea și dreptatea, chiar de ar fi să merg ”PÂNĂ LA CAPĂT”!
    Se pare că ”a fi om” nu mai este lucru mare ci o pură întâmplare!
   Principiile la care s-au raportat Brătienii au devenit cu adevărat istorie, fiind neaplicabile în zilele noastre unde nonvaloarea, minciuna, corupția și impostura sunt la putere!
    Îmi pare rău că în naivitatea mea am convins peste 50 de persoane, care refuzau să mai voteze încă din anii 90, să vină la vot și să voteze PNL! Am consumat motorină cât pentru două concedii, transportând babe la cimitire și ajutându-le la cumpărături, smulgându-le astfel promisiunea că vor vota PNL! Am trimis sau am dus personal pliante, pixuri și brichete în țară, în localități unde nu existau materiale promoționale, cheltuind bani din propriul buzunar și neregretând asta! Aseară când am văzut scorul obținut,  mi-a fost rușine de oamenii pe care i-am convins să-și găsească timp să meargă la vot după atâția ani, mi-a fost rușine cu mine însumi pentru naivitatea de care încă dau dovadă crezând că în România, mai există oameni pentru care să lupți și să-ți pui obrazul! Am greșit și mi-am cerut scuze tuturor celor care m-au sunat să-mi spună bucuroși că au votat PNL, și au făcut-o doar de dragul meu!
    Viața merge înainte, durerea provocată de acest eșec electoral va trece (sunt unul dintre cei mulți care suferă), dar îmi este teamă că modul mincinos în care se face o campanie electorală, calitatea politicienilor care ”se vând” pentru interese personale, va persista încă mulți ani de acum înainte!
     Un prieten mi-a trimis pe FB următorul mesaj:

N-ai obosit? Până când o să mai garantezi tu pentru alții și după aia să-ți ceri scuze, pentru tine!? De 24 de ani schimbăm niște golani cu alți golani. De stânga sau de dreapta! Crezi că sunt criterii suficiente să fii de stânga sau de drepta astfel ca lumea să te perceapă mai puțin golan?Te apreciez mult și văd că suferi și nu ai greșit cu absolut nimic! Cred că ar trebui să lupți din interior, cu mai multe arme, cu mâinile goale, de afară, nu merită!

Politica de cadre a PNL ului în toată țara a însemnat doar oportuniști, semianalfabeți și hoți de carieră. La mine în timp ce psd are ingineri, doctori, juriști, pnl are doar un chimist falimentar care s-a suit în usl, un primar analfabet care și-a dat bacul la 40 de ani, un transportator la limita pușcăriei și două neveste prosate și recăsătorite. Cam așa e în toată țara! L-a durut în cur pe Antonescu de suma intelectelor locale!

În timpul ăsta , liberalii adevărați, ca tine, ca mine care dau de muncă la 150 de oameni plătind taxe la stat.......ne cerem scuze! Și l-am mai auzit pe Antonescu aseară că pnl trăiește de 150 de ani din valori. Păi asta-i problema nene, că acum sunt doar non valori!

Te salut, respectuos pentru că îmi pasă de tine!

     Oare se va schimba ceva în țara asta? Voi apuca și eu ziua când se va face cu adevărat o politică ”a bunului simț”? Încă mai sper, în naivitatea mea!
     Așteptăm congresul extraordinar al PNL din luna iulie!

sâmbătă, 17 mai 2014

PNL propune un nou program economic!

       Vineri 16 mai de la ora 18:00, la Palatul Parlamentului, a avut loc lansarea Programului "Economia liberala. Prin noi insine."

        In prezenta liderilor PNL dnii Crin Antonescu si Klaus Iohanis, a vicepresedintelui Eugen Nicolaescu si in fata unui select auditoriu, dl Nicolaescu in calitatea de anfitrion, a prezentat principalele obiective ale programului, invitandu-i pe domnii Klaus Iohanis, Lucian Isar si Costel Caras sa detalieze anumite segmente din program!
Iata o scurta prezentare a programului:

1. De ce propune PNL un program economic?
- masurile propuse de PNL in cadrul programului ded guvernare USL nu au devenit realitate, acesta fiind unul din motivele pentru care s-a facut optiunea de a construi un parcurs politic propriu si de a veni cu un nou program economic, eminamente liberal;
- desi Romania a devenit o tara membra a Uniunii Europene, cu toate asteptarile ce au decurs de aici si chiar daca a adoptat legislatia europeana, pasii facuti sunt mici, lipsiti de viziune si curaj, iar deseori tarele pe care le cunoastem de 25 de ani blocheaza dezvoltarea;
- politicile statului sunt alterate de coruptie, birocratie, demagogie, minciuna, de incercarea de de manipulare a votantilor, ceea ce afecteaza orice perspectiva de dezvoltare normala a tarii.
PNL are convingerea ca indeplinirea angajamentelor europene imbinate cu respectarea interesului national reprezinta singura alternativa de asigurare a unei prosperitati pe care romanii o asteapta de la o guvernare liberala!

2. Ce propune Partidul National Liberal

- PNL propune societatii romanesti spre dezbatere proiectul unei economii liberale centrata pe individ, pe incurajarea initiativei, a zonei dinamice a societatii, a mediului de afaceri capabil sa produca locuri dee munca si sa genereze investitii si care, in acelasi timp, recunoaste necesitatea unor sisteme publice solide si performante in interesul cetateanului.

OBIECTIVE PRINCIPALE

1. Dezvoltarea clasei de mijloc care sa reprezinte peste 50% din populatia Romaniei care va genera:
- cresterea generala a nivelului de trai
- mai multe locuri de munca, mai multe investitii, mai multe intreprinderi private
- venituri mai mari obtinute de fiecare individ prin munca proprie
- reducerea inechitatilor sociale, mai multa prosperitate, mai putina saracie.

2. O economie competitiva si o societate dezvoltata
- cresterea nivelului de viata, dezvoltarea economica generala si performanta institutiilor sunt Io ect legate de cresterea competivitatii si valorificarea capitalului uman.
Urcarea de catre Romania cu 20 de pozitii in clasamentul global al competitivitatii
Romania se afla in momentul de fata pe locul 76 in clasamentul global al competitivitati, realizat anual de World Economic Forum.
Reindustrializarea pe baze private a Romaniei si capitalizarea antreprenorilor autohtoni.

PRINCIPII

- simplificare, claritate, predictibilitate, debirocratizare si deescentralizare
- reducerea numarului si nivelului taxelor si impozitelor cu impact national
- cresterea colectarii prin relaxare fiscala si crearea comportamentului dede conformare voluntara
- raport corect intre sat si contribuabil
- un stat liberal
           Partidul National Liberal propune viziunea unui stat liberal, cu rol strategic si participativ:
                 - este noninterventionist, in sensul ca nu sufoca firmele prin birocratie, taxe si impozite, isi optimizeaza cheltuielile din zona birocratiei administrative,
                 - are o abordare strategica in raport cu investitiile si directioneaza strategic cheltuielile.
- buget in functie de prioritati si politici fiscale, mentinerea in limitele deficitului bugetar printr-o viziune economica si nu printr-o abordare administrativa.

FISCALITATE

Masuri prioritare
- generalizarea cotei unice de 16% ptr toate tipurile de taxe si impozite:
     * impozitarea muncii - dede la 45% - angajat si angajator - la:
         - 16% platit de angajat
         - 16% platit de angajator
     * TVA - dela 24% la 16%
     * impozit pe profit - 16%
     * impozit pe venit - 16%
     * impozit pe dividende -16%
- revizuirea anuala a nivelukui salariului minim pe economie astfel incat in decurs de 5 ani sa aiba ca efect antrenarea sporirii nivelului venitului mediu, cu implicatii asupra cresterii consumului individual
- revizuirea sistemului de impozite si taxe introduse in afara Codului Fiscal, asa numite taxe parafiscale, si diminuarea numarului acestora cu cel putin 50% in decurs de 3 ani
- adoptarea legislatiei privind insolventa persoanelor fizice care poate asigura mentinerea unor prioritati si reluarea mecanismului de creditare, proiect de lege initiat si depus de liberali in anul 2010
- acordarea de stimulente fiscale pentru incadrarea de personal avand statutul de someri, persoane tinere cu varsta sub 25 dee ani sau in varsta de peste 55 de ani
- stimularea prtofesiilor liberale si a activitatilor desfasurate in mod independent prin plafonarea contributiilor sociale la 3 salarii medii brute pe economie, aspect valabil si pentru veniturile care depasesc acest plafon
 Efecte preconizate:

- cresterea economica sustenabila cu un ritm de 5% pe an in urmatorii 10 ani;
- cresterea semnificativa a venitului mediu in decurs de 5 ani;
- crestera veniturilor bugetare din PIB in decurs de 5 ani (de la cca 28% la cca 38-40%);
- crearea unui nr de cca 800.000 de locuri de munca in sectorul privat;
- stabilizarea fondurilornde pensii si asigurari sociale.

Reindustrializare si competitivitate
 Reindustrializarea pe baze private a Romaniei va fi rezultatul abordarii strategice si participative din partea statului, care sa concentreze investitiile publice si politice intr-un numar de sectoare si zone capabile sa potenteze cresterea economica.

Modalitati de realizare
- politici industriale si privatizare cu exceptia domeniilor strategice
- organizarea si stimularea de poli de dezvoltare
      * avantajele unor asemenea poli sunt multiple si se refera la importul de tehnologie, la sporirea creativitatii si inovatiei, la economii de scara, la cresterea eficientei si nu in ulti ul rand la crearea de locuri de munca in cadrul acestora si adiacent eliminarea disparitatilor la nivel national.
- stimularea triumviratului investitional - stat - investitori straini - investitori locali;
- un program de reindustrializare pe baze private va cuprinde un set de masuri, pachete legislative, garantii, finantari, transfer tehnologic si parteneriate.

Succes si izbanda in realizare acestui program economic!




miercuri, 14 mai 2014

Alegeri Parlamentare în colegiul ”varanului” Voiculescu!

     De mai bine de un an de zile, aproape imediat după depunerea jurămintelor de învestire ale noilor, vechilor și veșnicilor parlamentari ai României, senatorul Dan Voiculescu, președintele fondator al P.C. și-a prezentat demisia din funcția de senator, pentru a-și rezolva multele problemele pe care le are cu justiția! Deci din decembrie 2012, colegiul 8 Senat este vacant!
      Pe data de 25 mai, concomitent cu alegerile pentru Parlamentul European, se vor organiza alegeri pentru ocuparea posturilor de senator și deputat în toate colegiile vacante din țară! Cum imaginea lui Dan Voiculescu, declarat definitiv ca ”turnător” la fosta securitate și trimis în judecată pentru fals și uz de fals într-o afacere cu terenuri este iremediabil compromisă, strategia gândită pentru a nominaliza pe cineva care să nu aibă vreo legătură cu politica dar să reprezinte un simbol național a dat roade, ”turnătorul” reușind să-l convingă pe nimeni altul decât pe Ilie Năstase!
     Acesta a acceptat nominalizarea, dar le-a spus de la început că el nu merge în campanie și nu dă niciun ban! ”Nici-o problemă” i s-a răspuns de către Voiculescu și primarul Piedone, pe a cărui ”moșie” se vor desfășura alegerile în colegiul cu pricina, ”ne vom ocupa noi de tot”! Până aici toate bune, numai că trebuiau făcute bannerele de campanie și cum să pui alături de Ilie Năstase pe Dan Voiculescu? S-a rezolvat și această problemă, pe bannere apărând ...Victor Ponta!
     Nu știu cum ar trebui interpretată această acțiune de imagine, sau de refacere a imaginii PC și PSD? că Ilie Năstase a acceptat nominalizarea, nu mă mir, pentru că la cât de oportunist este acceptă orice îi mai aduce un plus de imagine! În urmă cu trei ani era cu Udrea, acum cu Voiculescu, ce contează, cine plătește mai bine are șanse!
     Mă întrebam totuși ce poate face el pentru locuitorii din Colegiul 8 Senat din Sectorul 4? Cu ce-i va ajuta? Îi va învăța tenis de câmp? Le va explica cum să ai mai multe neveste? Sau poate le va ține simpozioane despre acceptarea vieții alături de o cucoană care a făcut pușcărie, plină de silicoane mamare și  o ”consumatoare” excesivă de BOTOX! Le va spune oamenilor în campanie (dacă se va duce, dar nu cred) cum a făcut sex cu peste 1.000 de femei?
     Acesta este candidatul PSD-PC-UNPR, un celebru și foarte cunoscut român, care acceptă să intre în lumea mafiei politicienilor de teapa lui Dan Voiculescu, Victor Ponta și Gabriel Oprea! Un fost mare tenisman, care a mai luat odată bătaie la alegerile pentru Primăria Capitalei din 1996, când a fost învins lejer de Stan Smith alias Victor Ciorbea!
     Acesta este ”marele” Ilie Năstase, care a ajuns să fie GARANTAT de Piedone, Dan Voiculescu și Victor Ponta, de Gabriel Oprea, Viorel Hrebenciuc și Ion Iliescu, de Ecaterina Andronescu, Marian Vanghelie și Liviu Dragnea! RĂU AI AJUNS ILIE, RĂU DE TOT! Să fi ”binecuvântat” de un securist? URÂT!
    Despre Ruxandra Dragomir, lidera femeilor PMP-iste și ea o fostă tenismană, care este propunerea partidului băsist pentru acest colegiu, n-am a spune foarte multe! Când te garantează Nutzi Udrea, e deajuns! Baftă la bălăcăreli cu Ilie Năstase! Aveți posibilitatea acum să vă încheiați ”disputa” neterminată de la alegerile de la FRTenis! Înjurături plăcute!
    Cetățenii din colegiul 8 al sectorului 4 al Capitalei, au totuși o șansă! O șansă pe care o merită cu prisosință, o șansă pe care le-o oferă Partidul Național Liberal! O femeie care s-a născut și a crescut în sectorul 4, o femeie care și-a întemeiat o familie și a devenit mamă în sectorul 4, o femeie care toată viața a locuit și cunoaște de peste 30 de ani problemele cu care se confruntă oamenii din acest sector, vine pe data de 25 mai în fața dumneavoastră a electorilor și vă spune:
    ”Nu vă promit că o s-o duceți mai bine cum v-au mințit alții, dar vă promit că problemele dumneavoastră vor fi auzite în Senatul României! Luptându-mă pentru ca dumneavoastră să vă recâștigați demnitatea batjocorită de atâția ani de politicieni impuși de grupuri de interese, mă voi bate implicit pentru mine, pentru copii mei, pentru familia mea”!
    
     Doamna economist Cristina Pastramă, nu are nevoie să fie garantată de către nimeni! Ea însăși, prin munca și implicarea personală în rezolvarea problemelor cetățenilor, este cel mai bun garant!

miercuri, 30 aprilie 2014

Din ”gândirea” liderilor politici, vechi și noi!

        In Romania in aceste zile este campanie din aia electorala, nu agricola ca pe vremea PSD-ului, pardon PCR-ului (ma rog, cam tot aia este). Sau inscris "in lupta" multe partide, partidulete, organizatii iredentiste sau persoane fizice, zice-se independente....! Ete fleosc! Mai este cineva independent in Romania in afara Ebei???
     Ei bine, pentru ca tot ne batem in sloganuri si mesaje, care mai de care mai patrunzatoare, mai revolutionare si mai euforice, m-am gandit sa caut in arhivele online (atat cat au fost pastrate), ce indemnuri sau declaratii politice au lasat istoriei "marii" inaintasi ai partidelor politice romanesti de astazi!
      Fara a respecta o anumita ordine, nici macar alfabetica si avand decenta de a consemna "spusele" inaintasilor liberali la sfarsit, am sa va prezint "ziceri" ori "indemnuri" mobilizatoare ale mai marilor istoriei de dupa '89, ca pana atunci doar PNL-ul a existat!

PRM (Partidul Romania Mare) - primul lider al acestui partid de sorginte ultra-nationalist, a fost Eugen Barbu, scriitorul! Saracul n-a apucat sa se afirme in politica si nici sa spuna ceva memorabil in aceasta calitate, de aceea voi consemna o afirmatie facuta in 1972 in revista Steaua (bine ca n-a consemnat-o revista Dinamo):  "Sunt comunist de la 14 ani, profesorii mei de liceu pot sa spuna cum ma sfatuiau in timp de razboi sa nu mai scriu despre muncitori, c-o sa intru la puscarie..."!

PMP (Partidul Miscarea Populara) - cum acest partid nu are istorie si nu are un lider de facto, am sa consemnez o declaratie a "fondatorului" acestui partid personal, dl. Traian Basescu: "Stiti cum arata clasa politica acum? (...) Uneori ai senzatia ca e ca o zoaie pe un geam! Geamul casei asteia, care e Romania, cand dai sa te uiti e plin de zoaie. Nu vezi bine nici afara, nici de afara inauntru sa constati daca-i curata sau nu ..."!

PSD (Partidul Social Democrat) - ei bine acesta este singurul partid post decembrist care a consemnat deja 4 lideri! Ma voi referi doar la primul, la intemeietorul acestui partid, tovarasul Ion Iliescu, care spunea candva: "Estul este superior Vestului, pentru ca au pastrat cooperativele agricole de productie"! Despre Mineriade - "Se da pe seama minerilor, pe nedrept, vina pentru violenta. Nu minerii au provocat atunci violenta, ei au fost efectul si nu cauza"!

FC (Forta Civica) - din pacate nu am acces la arhivele serviciilor secrete, ca sa pot gasi vreo afirmatie a intemeietorului (care-o fi ala) acestui partid de securisti, vechi si noi, dar nu regret!

PNTCD (Partidul National Taranesc - Crestin Democrat) - daca va asteptati ca voi da citate din Iuliu Maniu sau Corneliu Coposu, o sa va dezamagesc, deoarece n-o voi face, intrucat acest partid nu reprezinta adevaratul partid Taranesc, ci este o diversiune a actualului presedinte al Romaniei! Sau, poate ca ar trebui sa-l citez pe el!

PDL (Partidul Democrat Liberal) - aici dam din nou de Traian Basescu, care este initiatorul fuziunii dintre fostul partid al lui Petre Roman si o gasca de transfugi din PNL! N-am sa-l mai citez inca odata si nici din afirmatiile primului presedinte al acestui partid, dl. Emil Boc n-am sa prezint! Ramane totusi afirmatia celebra rostita intr-un dialect englezesc impecabil: "Aviara Gripa"!

PNR (Partidul Noua Republica) - acest partid nu se stie ce doreste si ce fel de doctrina imbratiseaza! Vazand comportamentul si"zbaterile" actualului sau lider dl. Mihail Neamtu, inclin sa cred ca se vrea continuatorul partidului Totul pentru Tara, al capitanului Corneliu Zelea Codreanu, care zicea: "Bate o inima stinghera si ne cauta pe toti prin inchisori, alearga dupa fiecare prin celulele noastre sa ne gaseasca. Sa ne mangaie, sa ne sarute amantele trupuri".

Despre PPDD nu am a consemna nimic! Ei nu au "inaintasi", sau, poate sa aduc in atentia dv ceva din Elodia...!

PNL (Partidul National Liberal) - partidul care ne-a oferit Romania moderna, Regatul, dezvoltarea si independenta sa, Marea Unire!
Cred ca ar fi bine sa consemnez cate-o afirmatie a tuturor liderilor care au marcat istoria partidului, dar, asta ar insemna sa scriu o carte si nu cred ca-i rea ideea! Am sa ma rezum totusi la cel mai mare lider politic din istoria Romaniei Moderne, dl. Ionel I.C. Bratianu:
"Sa nu va uitati la succesele de persoane sau de moment, ci sa urmati pulsul inimii poporului, constiinta lui nationala si sa aveti contactul neintrerupt cu dansa, ca sa fiti reprezentantii sinceri ai unui neam constient."

Va las pe dumneavoastra, dragi prieteni cititori sa faceti comparatii, daca mai este necesar!


duminică, 23 martie 2014

Cuplul Șova-Mazăre vor să mute Portul Constanța de la Marea Neagră pe lacul Siutghiol

Renumitul cuplu pesedist Dan Șova-Radu Mazăre, au pus gând rău portului Constanța pe care vor să-l mute de la Marea Neagră pe lacul Siutghiol!
Se naște întrebare de ce? Pentru distracția lui Mazăre și înflorirea afacerilor edilului de la Mamaia, care în locul mineralierelor și petrolierelor de 300 m lungime, intenționează să ”gareze” în port bărcuțe și iahturi de fitze.

Fostul ministru al Transporturilor, doamna Ramona Mănescu a emis un comunicat de presă în acest sens, în care aduce la cunoștința publică, implicațiile pe care le poate avea o astfel de ”golănie”!
Comunicat de presă

Ramona Mănescu: Atrag atenția asupra unor posibile reacții negative din partea partenerilor NATO, în special SUA, în cazul pierderii controlului statului român, prin Ministerul Transporturilor, asupra Portului Constanța
”Portul Constanța este un obiectiv strategic și de interes național pentru România, nu doar pentru un oraș, un județ sau chiar o regiune. Importanța sa strategică este una multiplă: economică, energetică, militară, de conectivitate.
Cedarea controlului Portului Constanța de la Ministerul Transporturilor la primărie reușește, în mod pervers, să transforme un port la Marea Neagră într-un port la lacul Siutghiol și să înlocuiască mineraliere și petrolierele de 300 m lungime cu bărcuțe de fițe.
Pe același principiu ar trebui trecut Oltchimul în controlul orașului Râmnicu Vâlcea, iar orașul Otopeni ar trebui să primească 30% din acțiunile aeroportului Henri Coandă.
România și-a luat angajamente în privința opțiunilor de dezvoltare și management al portului atât față de partenerii europeni, cât și față de finanțatori (Comisia Europeană) și partenerii NATO.
Participarea cu 60% a Ministerul Transporturilor în acționariat și management garantează atât menținerea acestor angajamente, cât și continuarea și valorificarea opțiunilor strategice de dezvoltare și extindere a Portului Constanța. Acest control al statului român prin Ministerul Transporturilor este singurul capabil să contracareze interesele de moment, viziunile meschine și parti-pris-urile unuia sau altuia.
În acest moment, managementul este asigurat de un Consiliu de Administrație în care PSD Constanța și-a impus 6 din cei 7 membri. Impunerea unui management de partid în cazul Portului Constanța, așa cum a rezultat și din discuțiile cu operatorii portuari și sindicatele lucrătorilor din port, anulează orice șansă de creștere a portului și a traficului prin acesta.
Este imposibil ca cineva să creadă că o primărie cu un buget de 130 milioane € și un grad de îndatorare ce depășește cu 25% nivelul maxim admis, poate manageria proiecte de miliarde de euro, atât cât valorează dezvoltarea Portului Constanța în următorii ani.
La fel, atunci când vorbim de cel mai mare port la Marea Neagră și unul dintre cele mai mari porturi europene, poartă strategică pentru petrol, gaze, cereale, minereuri, dar și mărfuri de larg consum de zeci de miliarde de euro, nimeni nu poate crede că o primărie, un primar și cu atât mai puțin un partid pot reprezenta alegerea corectă de management. Aceste variante pot fi însă preferate de unii, când avem în vedere o evaziune ce atinge nivelul miliardelor de euro.
Atrag atenția asupra unor posibile reacții negative din partea partenerilor NATO, în special SUA, în cazul pierderii controlului statului român, prin Ministerul Transporturilor, asupra Portului Constanța.
De asemenea, Portul Constanța este parte a unui sistem mult mai amplu care înseamnă interconectare cu hinterlandul, fluviul Dunărea și cele 16 porturi românești de la Dunăre, rețeaua europeană TEN-T, dar și Connecting Europe Facility. Toate acestea au implicații naționale și regionale și impun o viziune mai amplă, care depășește în mod evident granițele unui oraș sau ale unui județ și care impun mai ales o capacitate de negociere la nivel european, dar și cu Turcia, Ucraina sau Georgia.”

23 martie 2014                                                   Ramona Mănescu
                                                                              Fost ministru al Transporturilor