marți, 7 aprilie 2015

Gelu Ștefan Deaconu - "bogătașul" din fruntea ANAF

Directorul ANAF, în propria declarație de avere a realizat în anul 2013 venituri în sumă totală de aprox. 469.000 lei, echivalentul a 106.000 euro!


Ca secretar de stat la M. Economiei, a încasat venituri salariale de 18.000 RON, iar ca președinte la ANAF încă 38.000 RON. Totalul acestora este de 56.000.
Oricum, veniturile din salarii se dovedesc o nimica-toată pe lângă veniturile remunerate care provin din alte funcții și îndeletniciri, așa cum sunt trecute în declarația de avere.
Nu mai puțin de 468.500 RON provin din partea EXIM Bank, CEC, GDF SUEZ, ELECTRICA SA, Complexul Energetic Hunedoara, Nuclear Electrica, CUPRU MIN, ROMGAZ ba chiar și Asociația de Acreditare din Romania și Asociația Română pentru Transportatori Rutieri.
La acestea se mai pot adăugă și venituri din dobânzi și dividente, (alți 31.000 RON) astfel încât omul Gelu Diaconu are venituri declarate de aproape șase sute de mii de lei pe an, deci peste 10.000 euro pe lună !
Dincolo de aceste sume uluitoare, rămân câteva probleme la care trebuie oferite explicații publice, prin prisma postului de președinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală.
Mai precis, președintele ANAF poate fi membru într-un consiliu de administrație al unei instituții financiare bancare, sau vicepreședinte al RENAR ( Asociația Română de Acreditare), sau membru în comisia de coordonare a privatizării la întreprinderi având dificultăți în plata datoriilor către stat ?
Acestea sunt câteva întrebări legitime, la care nu doar Gelu Diaconu trebuie să răspundă ci și Agenția Națională de Integritate.
Nu în ultimul rând, observăm că dl. Diaconu mai figurează și în calitate de consultant al Asociației Române a Transportatorilor, de unde a încasat o sumă aproape la fel de mare cu cea încasată în calitate de secretar de stat (13.500 RON). Prin urmare, mă întreb cu legitimă curiozitate fiscală: în ce domeniu le oferă președintele ANAF consultanță transportatorilor ? Și – mai ales – putem vedea contractul încheiat între respectiva asociație și distinsul președinte ANAF ?

Mă gândesc că tocmai datorită veniturilor realizate a fost numit domnu' în fruntea ANAF, ca să nu fie "tentat"!

joi, 12 martie 2015

O scrisoare a maestrului Ion Coja adresată președintelui Iohannis!

„Nu vă iubesc, dar vă pot fi util!”
Domnule Johannis,
Vă scriu în calitatea mea de român care nu v-a votat în noiembrie 2014...
Nu l-am votat nici pe adversarul dumneavoastră, Victor Ponta. Dar pe dumneavoastră în mod special am încercat și pe alții să-i conving să nu vă voteze, publicând pe site-ul meu mai multe texte privitoare la starea de incompatibilitate a numitului Klaus Johannis cu funcția de președinte al României, ba chiar și cu cea de primar!...
M-am împăcat însă cu rezultatul alegerilor și am încercat să văd partea cea bună a lucurilor, confom principiului românesc că „în tot răul este și un bine”! Iar partea bună a lucurilor constă, după mintea mea, în faptul că România are un președinte al cărui adversar este prim ministru!
În momentul de față, adversitatea dintre dumneavoastră și domnul Ponta este singura noastră garanție că dumneavoastră doi, Președintele României și Premierul României, nu vă veți acoperi unul pe altul, nu veți intra în cârdășie ca să comiteți alte ilegalități!, așa cum au făcut-o cei de dinaintea dumneavoastră!
Căci ați comis unele ilegalități, domnule Johannis, înainte de a ajunge primar! Iar după ce ați ajuns primar, nu v-ați sfiit să comiteți altele mai mari, mai păguboase pentru statul român, pentru concetățenii dumneavoastră! Speranța că acum, ca președinte, nu veți comite alte ilegalități, mai mari, mai dureroase pentru noi, românii de rând, depinde de prezența lui Victor Ponta și a PSD la guvernare! Este singura garanție că veți respecta legea măcar acum, ca președinte!
Nici cu dl Ponta nu mi-e rușine, nu este nici ’mnealui vreo ușă de biserică. Cunoaștem păcatele sale! Apetitul pentru alte ilegalități, mai mari, probabil că ar fi ajuns de nestăpânit pentru el și anturajul său dacă Victor Ponta era ales președinte. Așa însă, mâna lui Dumnezeu a rânduit lucrurile cum nu se poate mai bine în condițiile în care am avut de ales între doi candidați plini de păcate! Sunteți amândoi, Johannis și Ponta, cu un trecut penal dovedit! Numai dușmănia dintre voi, frica de celălalt, vă poate potoli elanul infracțional! Vă poate obliga și motiva pe amândoi să respectați legea și angajamentele luate!
Vi se potrivește oareșicât cealaltă vorbă românească: frica păzește bostana!
Ați dovedit că n-aveți nicio greață să ascundeți adevărul! În campania electorală nu ați suflat o vorbă despre intenția de a-l debarca pe Ponta și de a instala un guvern al foștilor PDL-iști, în frunte cu alt „cârlan”: Predoiu! Dimpotrivă, ați insistat pe ideea că alegerea lui Victor Ponta ca președinte ar face ca în mâna unei singure persoane, a unui singur partid, să se adune prea multă putere, ceea ce înseamnă în fapt instaurarea unei dictaturi! Idee relativ corectă, cu care i-ați făcut să de răzgândească pe mulți dintre votanții lui Victor Ponta.
Dar acum ce faceți dumneavoatră, iubite domnule președinte?! Ne luați drept proști, proștii care nu pricep că vreți să aveți în mână toate pârgiile puterii?! Că vreți să faceți exact ce ne-ați avertizat că sunt intențiile ascunse și inacceptabile ale „nevrednicului” de Ponta?! Cu ce sunteți dumneavoastră mai breaz?!
Mulți care v-au votat încep să nu mai fie credulii cu inima deschisă pentru omul cu intențiile cele mai bune care păreați a fi! Începem să ne dăm seama că serviciile au fost foarte active și au intervenit în mod ilegal în desfășurarea alegerilor, a campaniei electorale, susținându-vă! Iar motivația lor nu a fost interesul național! Devine tot mai evident că sunteți altceva decât cel pe care l-au votat din toată inima tinerii „anti-sistem”!...
Ați dat la debutul ca președinte un semnal care să ne deruteze: l-ați onorat cu însemnele recunoștinței publice pe reprezentantul foștilor deținuți politici. Un gest minunat! Ați semnalizat astfel o direcție, în care să orientați mandatul dumneavoastră, dar pașii următori îi faceți în cu totul altă direcție!... Cine vă duce de mână, domnule Johannis?!...
În ultimele declarații v-ați referit și la familia dlui Victor Ponta!... Cum că faptele penale săvârșite de cumnatul său ar impune un singur gest din partea primului ministru: demisia!
Uitați, vă faceți că uitați, domnule Johannis, dar opinia publică nu uită că nu numai dvs aveți un trecut infracțional bogat, ci și persoane din familia dvs. Mă refer, bunăoară, la acuzele aduse în presă soacrei dumneavoastră – fals în acte pentru dobândirea unor bunuri materiale substanțiale. Nu ați răspuns acestor acuzații, parțial confirmate de justiție! Erați prea ocupat cu campania electorală! Dar acum, când aveți timp liber berechet, nu credeți că ar fi cazul să lămuriți aceste acuzații, iar abia după aceea să căutați paiul din ochiul celuilalt?!
Sau, cumva, imunitatea dumneavostră, o include și pe coana mare?!...
Precizez: aș primi cu mare satisfacție dovada că acuzațiile care vi s-au tot adus nu sunt întemeiate, nu sunt conforme adevărului. Dar cât să mai așteptăm aceste dovezi?! Nici în campania electorală, nici după ce ați câștigat fotoliul prezidențial, nu ați catadicsit să respingeți acuzațiile ce vi se aduc de atâția ani?! Chiar dacă s-au prescris acele fapte, iar noi nu știm, vinovăția dumneavoastră tot vinovăție rămâne! Și este sinonimă cu incompatibilitatea!...
Repet pentru cei care v-au votat și pentru tot românul: situația în care ne aflăm acum este, în mod paradoxal, singura care corespunde interesului public: avem un președinte și un premier aflați „la cuțite”. Cei doi se pândesc unul pe altul să profite de greșeala celuilalt și s-o sancționeze. Fiecare se teme să mai (s.n.) facă vreo ilegalitate, vreun abuz, știind bine că celălalt atât așteaptă!...
Devine un imperativ pentru dumneavoastră ca PSD și Ponta să rămână la guvernare. Ponta este cel mai grijuliu să nu calce strâmb! Nu-și poate permite să greșească!... Dar și dumneavoastră, domnule Johannis, știind că nu puteți conta pe complicitatea guvernului, veți fi un președinte puțin dispus la abuzuri și ilegalități!
Domnule Johannis, dacă v-ați decis să fiți un om corect, cu intenții bune pentru Țară, nu ar trebui să vă deranjeze faptul că nu aveți „un guvern al meu”, cum v-ați exprimat, fără voia dumneavoastră, scăpând pe gură un gând ascuns! Guvernul nu trebuie să fie al președintelui, domnule președinte, ci al celor care l-au votat! Trebuie să fie al Țării, ca și Președintele!
Faptul că încurajați pe față constituirea pe căi ilicite, neconstituționale și nedemne, a unei noi majorități parlamentare, ignorând voința electoratului exprimată la alegerile din 2012, faptul că încercați să-i aduceți la putere pe cei care au susținut regimul Băsescu și au profitat din plin de acel regim, devine un gest de incompatibilitate cu funcția de președinte! Aveți grijă la buna credință și loialitate a celor care vă îndeamnă să faceți acest pas, s-ar putea să fie un pas în gol!... Țara nu are nevoie de un nou referendum privind incompatibilitatea președintelui! Dar dacă insistați, acolo se va ajunge!...
Profit de ocazie și vă adresez, cu toată seriozitatea, cererea expresă și sinceră de a mă pune la dispoziția dumneavoastră și a echipei de consilieri: am o vastă experiență politică, a politicii făcute de pe tușă, dar și în arena politică, ca senator (1992-1996) și lider în Uniunea Vatra Românească, ca președinte al LICAR – Liga pentru Combaterea Anti-Românismului. Vă ofer serviciile mele fără altă pretenție decât aceea de a ști, de a fi sigur că va ajunge la cunoștința președintelui Țării și punctul de vedere al unui septuagenar blamat de unii, dar iubit de alții, pentru crezul său naționalist, constant și fără rabat!
Există un segment naționalist în societatea românească, autentic naționalist! De ani de zile nimeni nu ne reprezintă în structurile politice ale Țării! Și doar nu suntem puțini! Vocea noastră, a electoratului naționalist, se aude numai pe Internet! Nu puteți conduce România fără să-i cunoașteți și pe românii care pretind că vor să dea expresie politică gândirii și modelului lăsate moștenire de un Bălcescu, Eminescu, Iorga, Brătianu, Țuțea, Noica, Mircea Eliade...
Domnule președinte Johannis,
Nu vă iubesc, dar vă pot fi util!
Aveți nevoie de mine, de unul ca subsemnatul
Ion Coja.
Vă stau la dispoziție, spre a vă face cunoscut punctul nostru de vedere, al naționaliștilor români! Foarte pe scurt, acest punct de vedere îl veți înțelege dintr-o mică „fabulă”:
în echipa REAL Madrid au jucat doi mari fotbaliști: Di Stefano și Puskas. Di Stefano dădea pasele de gol, iar Puskas marca. La un moment dat cei doi au ajuns să se urască de moarte, din cauza unei femei. Nu și-au mai vorbit toată viața. Dar lucrul acesta nu s-a văzut pe teren. Di Stefano a continuat să paseze, iar Puskas să marcheze... Făceau parte din aceeași echipă!... Urmăreau același scop: victoria echipei! Salus Reipublicae! Acesta este țelul nostru, naționalist!
À bon entendeur, salut, mon President!

București, 19 februarie 2015

sâmbătă, 21 februarie 2015

Daniel GHEORGHE - despre PNL, liberali și restul!

               La începutul lunii februarie, Clubul Național Liberal prin dl. Andrei Galiță, au organizat un eveniment despre rolul elevilor liberali în PNL! La eveniment au participat dl. prof. Dinu Zamfirescu, dl. dep. Radu Zlati și dl. dep. Daniel Gheorghe!
              Din intervențiile domniilor lor, am selectat opiniile celui mai tânăr, dl. dep. Daniel Gheorghe, ultimul parlamentar liberal ”autentic” din Parlamentul României, având în vedere că astăzi PNL nu mai este cel moștenit de la bunicii și străbunicii noștri, ci este un partid apărut în urma unei fuziuni!


            ”Ionel Brătianu a fost, este și va rămâne simbolul a ceea ce înseamnă național-liberalismul în această țară, ceea ce înseamnă efortul de a crea, de a construi o națiune, efortul de a o lua de la zero și de a merge pe un anumit drum!(…) El spunea că politica este un lucru grav, este un sacrificiu în care te implicit, încercând să schimbi și să modelezi destinul unui neam întreg. Este un sacrificiu pe care Brătienii l-au scris cu sânge, prin Dinu Brătianu, Gheorghe Brătianu și toți acei tineri liberali de atunci, care au luat calea închisorilor comuniste și nu s-au mai întors niciodată! Acei oameni sunt cei care au respectat testamentul lui Dinu Brătianu, care spunea că principiile nu se negociază, că valorile naționale sunt mai presus de interese de moment, mai presus de interese politice și mai presus de propria persoană!”

            ”Este enorm de important să conștientizăm ceea ce înseamnă tradiția, identitatea și spiritualitatea PNL, pentru că acest PNL cu toate lipsurile și greșelile sale, s-a concretizat pe o oază de normalitate a acestei Românii aflate într-o permanentă tranziție! Noi dacă vom încerca să schimbăm asta și să fim cum sunt toți ceilalți, ne vom pierde. De foarte multe ori liderii noștri nu au înțeles acest lucru și au căutat să ia alte modele, încercând să îmbrățișeze populism și colectivism! Au încercat să arunce în joc lucruri care nu ne sunt specifice! România are nevoie de modele, omul în sine are nevoie să vadă altceva față de ce vede tot timpul!”

             ”Liberalul trebuie să fie un om de bun simț, de bună cuviință, deschis, generos, onest! Trebuie să fie un om al dialogului și un om al deschiderii, trebuie să fie un om care să înțeleagă ce înseamnă să te rupi un pic de gregaritate, să te rupi un pic de aceste nuanțe care nu fac deloc bine unui individ și dezvoltării normale a personalității!”

             ”Îmi doresc ca noi generația tânără să reușim să imprimăm în societatea românească un alt model de politician, pentru că sunt sătul de manelizarea tinerei generații, de influența subculturii cocalaro-manelisto-pițipoance ale structurilor organizatorice ale TNL! Trebuie să fim altfel, să fim cum au fost înaintașii noștri, să știm să spunem lucrurile în față, să știm să ne contrăm atunci când e momentul, să știm că în timp ce unora din ”noii noștri colegi” – referire la portocalii, din spatele lor se uită câș și chiorâș cu un ochi strâmb cineva la ei, în spatele nostru apare cineva ca Ionel Brătianu care a făcut România Mare ajutat de o generație politică deosebită, de Regele Ferdinand și Regina Maria, I.C.Brătianu care întotdeauna a știut un singur lucru: NU EXISTĂ NU SE POATE! Generația lor de aia au reușit, de aia ne-au ridicat din mocirlă și au reușit să construiască de la zero o țară, o națiune! O națiune distrusă, care după decapitarea Brâncovenilor de la 15 august 1714 și-a pierdut reperele, și-a pierdut modelele, și-a pierdut elitele și a fost zdrobită! Oamenii aceștia tineri de atunci, au înțeles că o națiune nu se poate reconstrui  decât pe baze solide: pe identitate, pe credință în Dumnezeu, pe moralitate, pe muncă, pe respect față de celălalt și pe legalitate!”


            ”Dacă acum se discută despre o nouă construcție politică, consider că nu există ”Marele PNL” din fuziunea PNL-PD! Marele PNL este PNL-ul care a dat martiri la Sighet, la Jilava, la Râmnicu Sărat, la Aiud, la Gherla, Marele PNL e PNL-ul lui Dinu și Gheorghe Brătianu, al fraților Golescu, al lui Rosetti, al lui I.Gh.Duca, al lui Dimitrie Sturza și al tuturor liderilor național-liberali, acela este Marele PNL! N-ar trebui să vină nimeni de la PD să ne învețe pe noi care e Marele PNL și care-i micul PNL! Marele PNL este cel în care au fost bunicii și străbunicii noștri, Marele PNL este cel pe care înaintașii noștri l-au votat,  pentru care au luptat și pentru care cei mai mulți dintre ei au suferit! Există un singur PNL născut la 24 mai 1875 și așa va rămâne! Cu steluțe, fără steluțe, dar în mod sigur cu o singură săgeată!”

Într-o postare viitoare, vă voi prezenta opiniile dlui dep. Radu Zlati!

luni, 16 februarie 2015

Cât de Ucraină e Ucraina!?



     În mileniul 1 î. Hr. teritoriul actual al Ucrainei era locuit de păstori nomazi indo-europeni - cimerieni, sciți, sarmați - care formau forța politică hegemonă.
     În sec. 3-12 d.Hr., el este străbătut de popoare migratoare în drumul lor spre apus - goți, huni, avari, bulgari, kazari, apoi pecenegi, uzi și cumani. Populațiile nomade izolează triburile slavilor de răsărit (care iau treptat în stăpânire, în milen. 1 d. Hr., reg. fluviilor Pripet și Nipru mijlociu) de lumea greco-romană, apoi de cea bizantină! Slavii de răsărit constituie, în sec. 9, primul stat rus cu capitala la Kiev (Rusia Kieveană).
       În sec. 12-13, Rusia Kieveană se destramă în mai multe cnezate, facilitând astfel, între anii 1237 și 1240, cucerirea țării de către mongoli. Aceștia întemeiază aici Hanatul Hoardei de Aur, care frânează evoluția ec. și social-politică a ținuturilor ucraineene!

       Centrul de putere al slavilor răsăriteni se va deplasa, în sec. 14-16, spre NE, în regiunea Moscovei!

      În sec. 14, Marele Ducat al Lituanieni profită de decăderea Hoardei de Aur pentru a anexa cea mai mare parte a Ucrainei, iar Polonia ocupă, după 1340, cnezatul Halâci-Volânia. După reunirea Poliniei și Lituanieni în timpul lui Vladislav II Jagiello (1386), practic întregul teritoriu ucraineean se află pentru mai bine de două secole și jumătate, între hotarele statului polono-lituanian.

       Cazacii din zona Niprului se răscoală în 1648, sub conducerea hatmanului Bogdan Hmelnițki împotriva autorității poloneze. Prin tratatul de la Pereiaslavi (1654), B. Hmelnițki proclamă unirea U. cu Rusia în schimbul unei largi autonomii!!!
La 1783, Hanatul Crimei este anexat imperiului rus de către Ecaterina a II a! În urma celor trei împărțiri ale Poloniei (1772-95), U. Apuseană și Volânia sunt anexate de către Imp. Rus, iar Galiția (fostul Halici) revine Austriei! Astfel, între 1798 și 1918, teritoriul ucraineean se afla împărțit între Rusia și Imp. Habsburgic!

Deci...până în 1918 Ucraina ca stat recunoscut de către marile puteri ale Europeni, nu a existat!

(va urma)

luni, 26 ianuarie 2015

Cum au distrus bolșevicii Armata Regală Română!

     După instalarea de către Uniunea Sovietică a guvernului dr. petru Groza în 1945, acesta a acționat planificat la epurarea periodică (epurare era termenul prin care comuniștii desemnau înlăturarea din funcții a elementelor indezirabile, cărora nu li se putea imputa nicio vină), Armata suferind o adevărată decapitare la 1 septembrie 1947*.
     Prin hotărâre de guvern, începând cu acea dată, au fost trecuți în rezervă 37 de generali și un contraamiral, 506 ofițeri superiori și 1043 de ofițeri inferiori, toți din vechea Armată Regală Română, militari de carieră și buni profesioniști, educați în dragoste de patrie și spirit de sacrificiu.
     În locul lor, rămâneau cadrele active ale armatei, voluntarii din divizia Tudor Vladimirescu, recrutați de Ana Pauket și Walter Roman dintre prizonierii români luați de Armata Roșie, care își încălcaseră jurământul de credință față de patrie, și care, mulți dintre ei, fuseseră avansați ofițeri din simple grade inferioare, după criterii politice, fără a avea o pregătire militară corespunzătoare! *Ceva gen Neculai Hontanu, care din caporal a ajuns general cu două stele!

     Încă de la 16 aprilie 1945, 953 de ofițeri, subofițeri și soldați din această divizie fuseseră integrați în Armata Regală Română, cu grade atribuite de Comandamentul Militar Sovietic, care, de altfel, se ocupase de instruirea, înarmarea și, desigur, îndoctrinarea lor, și în cadrul căruia depuseseră și un nou jurământ de credință față de o putere străină!

     Acesta era începutul acaparării puterii totale de către bolșevici, urmând ulterior inlocuirea, eliminarea și chiar suprimarea elitelor di toate sectoarele societății!







*Monitorul Oficial, nr. 201 de duminică, 2 septembrie 1947;

vineri, 5 decembrie 2014

Controversele tinerei generații!

 După mai bine de 2.000 de ani de creștinism, umanitatea se îndreaptă cu pași mici dar siguri, inconștient și indiferent către perioada apocaliptică previzionată în Sf Scriptură de Apostolul Ioan!
     Națiunea română nu face excepție, se aliniază cu tinerimea-i "cultivată" în spiritul manelist-cocalaricesc, la îndobitocirea satanistă mondială!
Societățile s-au bazat dintotdeauna pe educarea viitoarelor generații, ce trebuiau să continue munca de înflorire și prosperitate a națiunilor! Astăzi, acest deziderat se negociază de samsari politici!
     Incultura din rândul tinerilor noștri a atins cea mai critică fază de până acum, certificată anul acesta prin lipsa primului manual din viața copiilor, ABECEDARUL! S-a promis varianta electronică a acestei cărți de căpătâi, neținându-se cont că aproape 30% dintre micuții viitori utilizatori, nu au folosit încă furculița iar de periuță de dinți nici n-au auzit!
     Absolvenți de liceu nu știu cine au fost Brâncoveanu și Brâncuși! Uni-i confundă între ei, spunând cu "parcă unul a fost pictor"! Lui Ștefan cel Mare îi atribuie meritele de la Mărăști, Mărășești si Oituz, regalitatea e reprezentată de familia Cioabă, iar podul de la Cernavodă a fost proiectat de Adam Clisi și construit de romani, ca să-i poată ataca pe ruși!
    Am remarcat cu tristețe, că niciun tânăr nu o confundă pe Drăgușanu cu Zăvoranu, pe Pepe cu ConectR sau pe Dan Diaconescu cu Elodia!
     Ne așteaptă o perioadă foarte dificilă dacă nu vom schimba ceva în mentalitatea colectivă! O speranță poate fi noul președinte, alta o reprezintă câțiva politicieni tineri, dedicați interesului național, precum Cristian Bodea, Daniel Gheorghe sau Lucian Isar!

Și pentru a nu-i mai confunda pe Brâncoveanu cu Brâncuși, cei interesați pot participa mâine de la ora 17:00 la Centrul Cultural " Ion Manu" din Otopeni, la o prelegere despre anul Brâncoveanu susținută de deputatul Daniel Gheorghe! 
Sunt așteptați în special tineri, indiferent dacă-s fani Pepe sau Oana Zăvoranu!

luni, 1 decembrie 2014

În 1918, românii din Basarabia au vrut să se unească cu țara! Astăzi nu prea vor...!

UNIREA BASARABIEI CU ROMANIA!

1. Prin Tratatul de la București din 1812, partea situată la răsărit de Prut a principatului Moldovei a intrat în componența imperiului Rusiei.
2. Până la ședința din 27 martie 1918 a Sfatului Țării, comitetele ținuturilor din Bălți, Soroca și Orhei au fost consultate în privința Unirii cu Regatul României. Pe 27 martie, Sfatul Țării a votat în favoarea Unirii cu România.
3. În toamna anului 1919, au fost convocate alegeri parlamentare în Basarabia. Au fost aleși 90 de deputați și 35 de senatori. Pe20 decembrie 1919, aceștia au votat, alături de reprezentanții altor regiuni românești, ratificarea Actelor Unirii aprobate de Sfatul Țării, de Congresul Național din Transilvania și de Congresul Național din Bucovina.

Din 1940 de când URSS au luat din nou în stăpânire Basarabia, declarandu-și din nou independența în 1991, când URSS a început să se fărâmițeze!

1812-1918 = 106 ani
1940-1991 = 51 ani

Se dă vina astăzi pe spălarea creierelor românilor din Basarabia, de către stăpânii bolșevici!
Posibil, însă, eu mă întreb cum de nu s-a întâmplat asta în timpul primei ocupații de 106 ani? După 106 ani de ocupație, ei, românii basarabenii și-au declarat independența în 1917 iar în 1918 au votat unirea cu Regatul României!
Astăzi sunt independenți de aproape 24 de ani și așteaptă...nu stiu ce !!!???
Chestia cu spălarea creierelor si bolșevizarea nu ține!
Când ei vor dori să se unească cu țara, se voie uni!
Nu le mai plângeți de milă, pentru că nu-i impresionați și vă râd în nas!